BERND STUBBE SI DAL K VEČEŘI ŠTĚTINU

– NOVÁ PAKA, 06. 07. 2014 (can, syn) – Čeští autokrosaři se letos ve Štikovské rokli skutečně vytáhli. Václav Fejfar se stal žijící legendou, když vyhrál svůj třicátý podnik ME. Vladislav Štětina jež byl v Pace vloni v B finále, zajel životní závod a po tvrdém boji s vítězným Berndem Stubbem (GER) prolétl šachovnicí druhý. Vyhrál i junior Filip Šmíd a ve finále 1600 nepřekonatelný Marek Sekanina! Že je závod ME u nás vždy jedním z nejhezčích, se ví už dávno, ale letos ještě předčil všechna očekávání. Výtečně připravená trať doznala před ME několika podstatných úprav. Podklad byl na autokros překvapivě rovný a patřičně rychlý. Na divácká místa dorazilo podle našich skromných odhadů skoro 12 tisíc diváků a ti vytvořili elektrizující atmosféru.

Pokud si někdo myslí, že se historie neopakuje, finále divize Super Buggy jej vyvedlo z omylu. Po startu kolidoval při výjezdu z první zatáčky Jakub Kubíček s Petrem Turkem a oba se tak připravili o umístění vepředu. Turek odjel, Kubíček už nikoliv. Ale přesně totéž, jen na jiném místě trati, se stalo před rokem a tady! Turek s Kubíčkem k sobě musí cítit ve Štikovské rokli neuvěřitelnou přitažlivost … (2013 – 8. Kubíček, 9. Turek po vzájemné kolizi, 2014 – 8. Turek, 10. Kubíček po vzájemné kolizi).

Václav Fejfar konečně porazil letos neporazitelného Maďara Tamáse Káraie. Měl skvělý start a když v zrcátkách po výjezdu prvního kopce nikoho neviděl, jel svůj závod. Kárai se zdržel v tlačenici a musel se probíjet až z pátého, šestého pořadí. Divákům ale předvedl jeden z nejhezčích předjížděcích manévrů vůbec, když během dvou zatáček předjel dva nevěřícně zírající soupeře a potom už marně stíhal Fejfara. „Byl to skutečně nejlepší závod po několika letech, organizačně i na trati. A ta atmosféra v rokli? To byl neuvěřitelný kotel, prostě něco neopakovatelného,“ uvedl bezprostředně v cíli viditelně šťastný Fejfar.

Loňský obhájce v 1600 John Lagodny z Lucemburska jezdil vynikající časy. Ale bohužel mu to stačilo jen na třetí, nepostupové místo B finále a šest bodů do celkové klasifikace ME. Zajel tam o 7 vteřin rychleji, než celkový vítěz Sekanina v A finále!

V sobotu havaroval velký favorit z Nizozemska Wiely Albers a poslední dva roky je pro něj Paka zakletá. Po převozu do nemocnice byl na revers propuštěn a v neděli sledoval dění už jen jako divák. Byla to jediná vážnější nehoda celého víkendu.

Šťastný Bernd Stubbe (GER) chvíli poté, co vyhrál finále Super Buggy.

Václav Fejfar (CZE) jede ve finále v oblaku oranžového štikovského prachu ke svému třicátému triumfu v ME.

Ed Van Asten (NED)

Chantal Van Der Putten (NED), jediná odvážná žena, si právě leští svůj stroj. Skončila v Junior Buggy na 12. místě, tedy čtvrtá v B finále.

Terry Callaghan (NED) si sám nese novou gumu do finále, po loňském triumfu dojel třetí. Jako pomocník se osvědčil Mike Callaghan, jeden z nejlepších konstruktérů motorů pro autokros (vpravo).

Vladislav Štětina (CZE) v rozjížďce vedl, ale jezdil zatáčku pod lesem takovým slajdem, že právě sundal zadní gumu a Španěl Carlos Sainz to už neubrzdil.

Bernd Stubbe (GER) na stupních vítězů dostal zlatý věnec.

NEUMANN Miroslav 51 NOSÁLEK Vít 50 DUFOUR Olivier 44 NIKODÉM Petr 54

Marek Sekanina přijíždí jako vítěz na vyhlášení nejlepších.

Kristian Szabó (HUN) jde tvrdě do Marca Oliviho (LUX) a způsobil tak největší karambol v B finále. Sám odjel, ale za ním se srazily tři stroje. Odnesli to Grandwohl (AUT), Olivi (LUX) a Kulikovskis (LTU).

Andris Kulikovskis (LTU) smutně prohlíží svoji potlučenou bugginu. Celý incident nezpůsobil, dvacet minut se stálo, ale soupeři mu nadávali a chtěli si to s ním ručně vyřídit ještě u traktoru na trati. Můžeme říci, že v tom byl nevinně. Za všechno mohl Szabó.

Obrovská radost Vladislava Štětiny z druhého místa za Stubbem. Jsou to jeho první stupně vítězů v ME!

Alexandre Stark (FRA)

Holanďané při spanilé jízdě.

Jediný den v roce, jedinou minutu a jedinou vteřinu v roce, se na tomto místě a z tohoto úhlu, dokáže odrazit paprsek slunce od kapoty bugin. A náš fotograf to zachytil.

Krása v depu.

Vynikající atmosféra vládla ve Štikovské rokli po celý závodní víkend.

V popředí Johan De Jong (NED)

Snad to ještě někdy pojede …

Milan Vaněk po karambolu na vidlích.

Ne to není divačka, která se rozhodla předčasně ukončit závod. To je tanečnice na startovním roštu před finálovou jízdou Super Buggy.

David Anacleto (106) a Johny Feuillade (116) v bratrovražedném francouzském souboji v 1600.

Aschot Ervandian (RUS)

Motory některých bugin jely nadoraz. Zde Michael Kuches (BEL).

Johny Feuillade (FRA)

Marek Sekanina vítěz 1600.

Aschot Ervandian (RUS) měl zaděláno na výborný výsledek, ale start B finále školácky ulil a byl vyloučen. Sice se zdá, že se rozhodl závod odcouvat, ale skutečnost je daleko prozaičtější. Odjíždí potupně do depa.

S 5 startuje Jakub Kubíček (CZE).

V objetí Terry Callaghan (vlevo) a Bernd Stubbe.

Jezdec je na trati, mechanici kouří. Kastle s reklamou Godzilla karate patří Josefu Vontszemu (CZE).

Když to nejde po trati, půjde to po svodidlech. John Verberk (NED)

Naštvaný Nico Breederland (NED) musel z jízdy odstoupit.

Kvalitní předstartovní příprava s angličáky v kamionu francouzských závodníků.

Jaroslav Hošek letos na A finále nedosáhl. Dojel v béčku pátý, celkově 13.

Kolize 1600 v B finále. Dvacet minut trvalo, než se podařilo stroje od sebe dostat a dovézt do depa.