ORPHEE NEBO TIUMEN? NEBO KASIM? FAVORITKA JEDNA, ČERNÝCH KONÍ POVÍCERO

– PARDUBICE, 10. 10. 2014 (tz) – Přinášíme představení jednotlivých koní z pera Milana Tůmy, jednoho z největších expertů dostihového sportu.

Velkým favoritem bude samozřejmě vítězka posledních dvou ročníků tohoto dostihu a v posledních dvou letech neporažená ORPHEE DES BLINS (ž. Faltejsek), která se pokusí o třetí vítězství v řadě a vyrovnala by tak rekord legendární Lady Anne z předminulého století. Ta však měla i několik dalších umístění a tak by se současná hvězda zatím nestala nejúspěšnější klisnou historie.

Pokud neudělá v průběhu dostihu chybu, asi opět zvítězí, ale nebude to mít lehké. Trojnásobný vítěz TIUMEN (ž. Váňa) se zřejmě bude loučit s aktivní dostihovou kariérou a všechno nasvědčuje, že bude v optimální formě a bude do dostihu nastupovat s maximální motivací, jeho partner v sedle zcela určitě. Velkým soupeřem by měl být nadějný ZARIF (ž. Stromský), který na úvod sezóny nebyl v nejlepší formě, ale v posledních dvou startech naznačil velkou budoucnost a bude zřejmě důstojným nástupcem Tiumena v týmu svého majitele.

Samostatnou kapitolou je TREZOR (Velek), král kvalifikačních dostihů, který ve Velké pardubické nikdy v roli jednoho z favoritů neuspěl. Snad se cosi změnilo v posledních týdnech přípravy, bude v optimální formě a v dostihu nejprestižnějším potvrdí své kvality.

Do širšího okruhu favoritů musíme řadit nejzkušenější krosaře, kteří v minulosti potvrdili svoji třídu a dosáhli řadu výborných výsledků. Těmi jsou v prvé řadě loni druhý NIKAS (ž. Andrés), třetí KLAUS (ž. Myška) a čtvrtý KASIM (ž. Novák), všichni dosahují nejlepších výsledků na pardubické dráze a v neděli by opět měli bojovat vpředu.

Své kvality mají i AL JAZ (Sovka), PEINTRE ABSTRAIT (ž. Matuský), ZULEJKA (ž. Bartoš) a překvapit mohou SOROS (ž. Váňa, ml.), SHERARDO (Kubík), SISI MERBLE (Kocman), PARETO (ž. Boyer) nebo skvěle se v srpnové kvalifikaci prezentující GAUNER DANON (Kratochvíl). Šanci mají i někteří další, MOULA (Petr Tůma) nebo UNIVERSE OF GRACIE (ž. Kousek) se zcela jistě také pokusí o dobrý výsledek. Pole doplňují z domácích AMARAGON (Liška), RUBÍN (Růžičková) a TER MILL (ž. Köhl).

Na startovní listině dostihu je dvaadvacet koní a jezdců, zahraničí zastupují anglický LAMBRO (Grant), jehož trenérem je vítězný jezdec z roku 1995 Charlie Mann, tehdy v sedle ryzáka Its A Snip a slovenský CARDAM (ž. Brečka), kterého z minulosti známe především jako skvělého krosaře sprintera, jeho jezdec vyhrál Velkou pardubickou v roce 1992 s Quirinusem. Nad jejich šancemi visí otazník, zřejmě nebudou řazeni k favoritům.

Překvapením startovní listiny je neúčast na jaře výborného BORDERLANDA a chybí i spolehlivý SPERANZA, patrně zdravotní důvody, těšili jsme se i na SHERONA.

Největší pozornost budou zcela jistě poutat ORPHEE DES BLINS, TIUMEN s nestárnoucím Josefem Váňou, Martina Růžičková s RUBÍNEM a jubilejním dvacátým startem se v tomto dostihu představí všestranný „superman“, žokej Dušan Andrés, jediný aktivní vítěz Velké pardubické i Českého derby.

Velmi dobré obsazení mají i tradiční rámcové dostihy, početně slaběji je obeslána „Stříbrná trofej“, klasická steeplechase, kde bohužel neuvidíme letošního vítěze pardubického Zlatého poháru, BROG DEASE.

Slabší je i zahraniční účast, několik koní přijede ze Slovenska, po jednom zastoupení zde má Anglie, Maďarsko, Polsko a Švédsko.

První dostih bude odstartován již v 11:30 hodin, start Velké pardubické je naplánován na 16:35 hodin.

 

 

VIZITKY STARTUJÍCÍCH VE 124. VELKÉ PARDUBICKÉ S ČESKOU POJIŠŤOVNOU

AL JAZ – loni vyhrál v Pardubicích dva dostihy III. kategorie a byl druhý v zářijovém kvalifikačním dostihu. Ve Velké pardubické skončil na Irské lavici, když po jejím překonání ztratil jezdce. Letos začátkem května podal výborný výkon v Úvodní cross country Koroka, když celý dostih bojoval na špici za vedoucím Tudulem a až v cílové rovince byl předstižen finišujícími soupeři a cílem proběhl jako čtvrtý. V květnové kvalifikaci proběhl cílem jako devátý a v srpnu byl v Cross country Peruána pátý za ambiciózními Modena, Sheron, Amaragon a Goscater. Nebude patřit k největším favoritům, ale může překvapit.

AMARAGON – loni podal výborný výkon koncem srpna v Cross country Peruána, když byl druhý za vítěznou Orphee Des Blins a porazil Borderlanda a Nikase. V zářijové kvalifikaci pak byl sedmý a Cenu Labe nedokončil. Letos byl pátý v dostihu III. kategorie a květnovou kvalifikaci dokončil jako sedmý. Začátkem července pak nedokončil v Lysé Memoriál Evy Palyzové a v srpnu na pardubické dráze v Cross country Peruána získal třetí místo za Modenou a Sheronem. Jeho matka je sestrou slavného Amant Grise.

BORDERLAND(IRE) – již několik sezón patří do širšího okruhu našich špičkových překážkářů a získává pravidelně cenná umístění. Letos šokoval snadným vítězstvím v Úvodní cross country Koroka začátkem května, potom v červnové kvalifikaci byl pátý za skvělými Trezor, Zarif, Kasim a nadějnou Sisi Merble, koncem srpna byl v Cross country Peruána zadržen po chybě na Poplerově skoku a zdržení na Irské lavici. Může překvapit.

CARDAM(FR) – skvělý slovenský steepler běhal až do loňského roku většinou krátké krosové sprinty a byl v nich velmi úspěšný, když dvakrát vyhrál zářijovou Cross country Irakliona a jednou Červnovou cross country Válečníka, několikrát se umístil i v Memoriálu kpt. Poplera. Letos byl v Úvodní cross country Koroka osmý a osmý byl i v červnovém kvalifikačním Memoriálu mjr. Miloše Svobody. Je velice zkušeným překážkářem, ale delší distance asi nebudou jeho „parketou“.

GAUNER DANON(GER) – v překážkových dostizích zatím nezvítězil, ale má ve své sbírce řadu umístění v menších dostizích. Loni koncem srpna byl v Pardubicích pátý v dostihu III. kategorie a potom proběhl cílem sedmý v Ceně Vltavy. Letos byl v polovině dubna čtvrtý v Bratislavě a potom nedokončil v Pardubicích dva kvalifikační dostihy. V polovině července byl ve Světlé Hoře šestý a koncem téhož měsíc v Pardubicích v dostihu IV. kategorie druhý za průměrnou Vinny Rain, ale koncem srpna šokoval skvělým výkonem v kvalifikačním dostihu, když po výborném výkonu získal druhé místo za Kasimem a nechal za sebou Sorose, Tiumena a další. Pokud tento výkon zopakuje, může dosáhnout pěkného výsledku.

KASIM – loni měl skvělou sezónu. Začátkem července vyhrál v Lysé nad Labem Memoriál Evy Palyzové, potom byl čtvrtý v srpnové kvalifikaci a čtvrtý byl i ve Velké pardubické. Letos se představil třikrát, začátkem května v Úvodní cross country Koroka cílem proběhl jako pátý a v červnovém kvalifikačním Memoriálu majora Miloše Svobody získal třetí místo, jedenáct délek za dvojicí Trezor a Zarif. Celkem suverénně pak ovládl srpnovou kvalifikaci a zvítězil po spolehlivém výkonu jistě, před Gauner Danon, Sorosem, Tiumenem a dalšími. Může bojovat hodně vpředu a získat další cenný úspěch.

KLAUS(POL) – patří do absolutní špičky našich krosařů a v minulých dvou sezónách sbíral cenná přední umístění. Loni byl dvakrát druhý, v květnové kvalifikaci za Bremen Planem a v červenci pak na domácí dráze ve Světlé Hoře za Moulou. Sezónu pak uzavřel pěkným třetím místem ve Velké pardubické za vítěznou Orphee Des Blins a Nikasem. Letos startoval pouze dvakrát, v květnové kvalifikaci byl čtvrtý za Nikasem, Peintre Abstrait a Speranzou a koncem července vyhrál v Pardubicích dvojkovou Letní cross country, před Hintonem a Ohio. Bude patřit do širšího okruhu favoritů.

MOULA – velice nadějný překážkář reprezentující skvělou skokanskou rodinu Spring Morning. Hned jako čtyřletý zvítězil ve svých prvních třech startech, z toho dvakrát v Pardubicích. Loni zvítězil v hlavním dostihu ve Světlé Hoře, kde za sebou nechal „velká“ jména jako Klaus, Ursan a Valldemoso. Potom byl třetí v zářijové kvalifikaci a nedokončil po pádu Cenu Labe. V Závěrečné cross country se umístil pátý. Letos startoval pouze dvakrát, ve Světlé Hoře po pádu dostih nedokončil a v Pardubicích pak srpnovou kvalifikaci dokončil jako šestý.

 NIKAS – specialista na pardubickou dráhu. Již jako tříletý zde vyhrál dva dostihy přes proutěné překážky. V roce 2011 zvítězil v prestižní Ceně Labe a o rok později vyhrál v srpnu Cross country Peruána. Loni byl v srpnu v témže dostihu čtvrtý, za Orphee Des Blins, Amaragonem a Borderlandem, v září se neumístil v dostihu III. kategorie a sezónu uzavřel krásným druhým místem ve Velké pardubické. Letos startoval pouze dvakrát, nejprve překvapivě zvítězil v květnovém kvalifikačním dostihu, Velké ceně města Pardubice, když jej předcházela pověst „podzimního“ koně a koncem srpna nedokončil kvalifikační dostih, když na Velkém anglickém skoku po kolizi ztratil svého jezdce. Bude patřit k favoritům.

ORPHEE DES BLINS(FR) – dvojnásobná suverénní vítězka Velké pardubické a v posledních dvou letech neporažená klisna bude i tentokrát velkým favoritem dostihu. V zářijové kvalifikaci startovala již předloni, tehdy šla také výborně, ale v závěru byla poražená Trezorem a Klausem. Pak šokovala snadným vítězstvím ve Velké pardubické. Loni vyhrála postupně Červnovou cross country Válečníka, srpnovou Cross country Peruána a poté podruhé Velkou pardubickou. Letos startovala pouze dvakrát, když snadno v květnu zvítězila v dostihu II. kategorie, před výbornými Budapest, Ohio a dalšími a v září zvítězila v kvalifikačním dostihu, když druhý byl stále se lepšící Zarif. Posledních pět startů nebyla poražena a velkým favoritem bude i nyní. Pokud zvítězí, bude po Lady Anne teprve druhou klisnou historie, která se stala trojnásobnou vítězkou.

PARETO – patřil k velkým nadějím a i přes nevyrovnané výsledky v posledních letech není nic ztraceno. Jako tříletý vyhrál v Pardubicích Zlatou sponu tříletých proutěnkářů, potom běhal většinou v Itálii, kde získal celou řadu pěkných umístění. I loni běhal pouze v zahraničí, v září byl v Meranu pátý a koncem října zvítězil v Polsku. Letos v Pardubicích dvakrát neuspěl, koncem srpna vyhrál v Bratislavě a v září po pěkném výkonu získal třetí místo v kvalifikačním dostihu za Orphee Des Blins a Zarifem. Může překvapit.

PEINTRE ABSTRAIT(IRE) – spolehlivý překážkář, před léty v Pardubicích vyhrál dva menší dostihy IV. kategorie a byl pátý v Ceně Vltavy. Specializuje se na pardubickou dráhu, loni byl čtvrtý v Úvodní cross country Koroka za Zarifem, Hipo Jape a Cherwickem, potom byl devátý v květnové kvalifikaci, v srpnu třetí v dostihu IV. kategorie za Jam Taki a Universe Of Gracie a v říjnu dokončil Velkou pardubickou jako pátý. Letos startoval pouze jednou, v květnového kvalifikační Velké ceně města Pardubice, a získal druhé místo za Nikasem. Může opět bojovat vpředu.

PUNTARENAS – jako tříletý v Pardubicích vyhrál třikrát na proutkách, včetně Zlaté spony tříletých. Poté se mu již tolik nedařilo, až loni se opět zařadil mezi nejlepší a dvakrát zvítězil, nejprve v Pardubicích a potom v Bratislavě. Na závěr sezóny bojoval o vítězství v Ceně Vltavy a skončil nejtěsnějším rozdílem třetí. Letos byl v Úvodní cross country Koroka devátý a potom nedokončil první kvalifikaci koncem května. Vše si vynahradil šestým místem v červnové kvalifikaci za výbornými Trezor, Zarif, Kasim, Sisi Merble a Borderland.

RUBÍN – velmi dobrý skokan, ale při devětapadesáti startech v překážkových dostizích zatím nedokázal zvítězit. Loni měl na dosah životní úspěch, když podal skvělý výkon v Ceně Labe a mohl získat cenné vítězství, britský Francouz Sarika, se kterým se příliš nepočítalo, byl ale proti a v závěru jej lehce o sedm délek porazil. Letošní starty jeho bilanci nevylepšily, když zůstal na trati začátkem května v Pardubicích, v červenci ve Světlé Hoře a do cíle se nepodíval ani v srpnové kvalifikaci. Až zářijovou kvalifikaci dokončil, když běžel výborně a až do závěrečných fází dostihu se držel s nejlepšími. V cílové rovince ale již nestačil a cílem proběhl jako devátý.

SHERARDO – spolehlivý překážkář, který od srpna roku 2009 všechny své starty dokončil. Má ve své sbírce celou řadu cenných umístění, většinou ale v klasických steeplechase. Loni neběhal, letos skončil hluboko v poli poražených v Úvodní cross country Koroka, potom byl koncem května třetí v klasické steeplechase za Gejzirem a Betpak Dala a v červenci se umístil pátý v Karlových Varech. Výborně pak zvládl srpnovou kvalifikaci a vybojoval páté místo za čtveřicí Kasim, Gauner Danon, Soros a pouhý krk jej dělil od čtvrtého Tiumena. Má dostatek rovinové třídy, bude-li v optimální formě, může hodně překvapit.

SISI MERBLE – klisna se zdá být velmi nadějná, zatím nezvítězila, ale pravidelně sbírá přední umístění. Letos byla dvakrát třetí, nejprve v dubnu v Kolesách a potom na pardubické dráze v Úvodní cross country Koroka za Borderlandem a Tudulem a nechala za sebou několik „velkých“ jmen. V červnovém kvalifikačním dostihu se umístila na skvělém čtvrtém místě za Trezorem, Zarifem a Kasimem a stále jde výkonnostně nahoru. Zářijovou kvalifikaci dokončila jako šestá. Může překvapit, třída jí zřejmě nechybí, její sestra Sicílie patřila jako tříletá k nejlepším klisnám na rovině ve vytrvaleckých distancích.

SOROS(POL) – někdejší vítěz derby v Polsku se u nás zatím marně pokouší zařadit mezi spolehlivé stálice překážkových hvězd. Možná to není jeho chyba. Největších úspěchů dosahoval v rychlostních překážkových dostizích. Před časem byl velice úspěšný v Lysé, kde vyhrál jak Prvomájovou steeplechase, tak i Memoriál Evy Palyzové. Loni vyhrál pardubickou edici Poháru Josefa Váňi a potom dominoval i v italském Meranu. Letos startoval pouze dvakrát, koncem července v Pardubicích po nevýrazném výkonu dokončil Letní cross country jako daleko poslední a v srpnové kvalifikaci pak byl třetí za Kasimem a Gauner Danonem a nechal za sebou Tiumena. Pardubické oranice zatím nebyly jeho oblíbenou disciplínou, snad jim přijde na chuť a bude se výrazněji prosazovat.

SPERANZA – v posledních dvou letech získal několik cenných umístění. Předloni byl třetí v Ceně Labe za Cherwickem a Sešlostí. Loni byl čtvrtý v Lysé v Memoriálu Evy Palyzové za Kasimem, Godeou a Thalliem, čtvrtý v zářijové kvalifikaci za Silver Regentem, Al Jazem a Moulou, potom nedokončil Velkou pardubickou a sezónu uzavřel vítězstvím v Závěrečné cross country. Letos startoval pouze dvakrát, nejprve získal třetí místo v květnové kvalifikaci za Nikasem a Peintre Abstrait, když čtvrtého Klause porazil o pouhý nos, zářijovou kvalifikaci pak nedokončil.

TEMPLÁŘ – bratr slavného Tomise má ve své sbírce několik cenných umístění. Loni zde vyhrál dostih III. kategorie, byl druhý, dvakrát třetí a pátý v Ceně Vltavy. Letos startoval třikrát, v červencové Letní cross country se umístil pátý za výbornými Klaus, Hinton, Ohio a Dorotka a potom nedokončil srpnový kvalifikační dostih, když běžel výborně a jezdce ztratil až na předposledním skoku. V zářijové kvalifikaci pak proběhl cílem jako sedmý.

TER MILL – výborný polokrevník, bratr slavnějšího Tomise. V Pardubicích loni vyhrál dostih IV. kategorie, byl čtvrtý a druhý o kategorii výše a byl třetí v Ceně Labe. Letos startoval dvakrát, nejprve dokončil červnový kvalifikační Memoriál mjr. Miloše Svobody jako devátý a v srpnu pak zůstal na trati Cross country Peruána a do cíle se nepodíval.

TIUMEN(POL) – trojnásobný vítěz Velké pardubické v posledních dvou letech nezvítězil. Předloni byl třetí v zářijové kvalifikaci a potom i třetí ve Velké pardubické za Orphee Des Blins a Roninem. Loni byl v červnové kvalifikaci druhý za Trezorem a potom nedokončil po chybě na Velkém anglickém skoku Cross country Peruána. Nakonec nedokončil i Velkou pardubickou, když ztratil svého jezdce v cílové rovince na poslední překážce. Letos byl v červnu v dostihu II. kategorie třetí za mladými nadějemi Goscaterem a Modenou a v srpnové kvalifikaci vybojoval pěkné čtvrté místo za Kasimem, Gauner Danonem a Sorosem. I když má již zřejmě svůj zenit výkonnosti za sebou, při optimální formě může stále bojovat s nejlepšími o vítězství. Bude patřit k favoritům.

TREZOR(POL) – jeden z našich nejlepších, v předchozích dvou letech vždy dokázal kvalifikační dostih dvakrát suverénně vyhrát, ale potom neuspěl ve Velké pardubické. Letos měl běhat především v zahraničí, ale po zdravotních komplikacích v zimních měsících bylo jeho menežování přehodnoceno a koncem června se opět objevil na pardubické dráze na startu kvalifikačního dostihu. Zvítězil, i když tentokráte musel bojovat se Zarifem, a potvrdil, že mu „titul“ krále kvalifikací plně náleží. Snad bude mít více štěstí i ve Velké pardubické a dosáhne cenného výsledku. Bude samozřejmě patřit k favoritům, ale s otazníkem, stín předchozích neúspěchů v tomto dostihu je nepřehlédnutelný.

UNIVERSE OF GRACIE(GER) – zkušený překážkář, v minulosti dokázal v Pardubicích třikrát i vyhrát, naposledy ale v roce 2011. Ve své sbírce má několik cenných umístění. Loni byl čtvrtý v Ceně Labe za anglickým Francouzem Sarikou, Rubínem a Ter Millem, když za sebou nechal Borderlanda a Silver Regenta. Letošní Úvodní cross country Koroka dokončil jako desátý a potom byl pátý v květnové kvalifikaci. V srpnu byl menežován do krosového handicapu, kde pod 75 kg neuspěl proti níže zatíženým mladým koním a dostih dokončil až jako osmý. Solidně zaběhl zářijovou kvalifikaci, kde byl pátý za výbornými Orphee Des Blins, Zarifem, Paretem a Zulejkou.

ZARIF(IRE) – loni měl skvělý začátek sezóny, když v Pardubicích vyhrál Úvodní cross country Koroka a v červnu Cross country Železníka. Zdál se být velkou nadějí, i pro Velkou pardubickou, ale v dalších loňských startech již svoji jarní formu nepotvrdil. Letos v květnu byl šestý v Úvodní cross country a své loňské vítězství neobhájil, šestý byl i v prvním kvalifikačním dostihu. Obrat nastal koncem června, kdy překvapivě po výborném výkonu získal druhé místo v kvalifikačním dostihu za Trezorem a druhý byl i zářijové kvalifikaci za Orphee Des Blins a nechal za sebou Pareta, Zulejku a další. Zařadil se mezi největší favority Velké pardubické a naděje do příštích let, pro svého majitele to je skvělý nástupce pomalu končícího Tiumena.

ZULEJKA – výborná klisna dokázala již v šesti překážkových dostizích zvítězit. V roce 2011 získala současně s Ursanem Prvomájovou steeplechase v Lysé nad Labem a v témže roce byla v Pardubicích čtvrtá v srpnové kvalifikaci. Velkou pardubickou pak nedokončila. Předloni v Pardubicích při jediném startu zvítězila v Cross country Železníka. Loni neběhala. Letos byla na pardubické dráze v dostizích III. kategorie sedmá a koncem července druhá za svým bratrem Zugorem, potom v srpnové kvalifikaci dostih po chybě na Velkém anglickém skoku nedokončila. V zářijové kvalifikaci již měla více štěstí a dostih dokončila jako čtvrtá za Orphee Des Blins, Zarifem a Paretem. Může překvapit.

TIP SPORTMAGAZÍNU:

ZARIF – KASIM – TREZOR – KLAUS