ŠKARNITZL VYPÁLIL OLYMPIONIKŮM RYBNÍK

– PRAHA, 28. 05. 2013 (her) – Hned tři velká esa, členové světové extratřídy, trojlístek olympijských vítězů – na vítězství v letošním ročníku Pražských schodů si brousili zuby především Jaroslav Kulhavý, Miguel Martinez a Julien Absalon. Nakonec ani jeden z nich nedosáhl nejen na zlato, ale dokonce ani na stupně vítězů.

Kulhavý, potlučený z víkendového závodu v Novém Městě na Moravě, si sice v cíli pochvaloval, že koleno už nebolí, ale ta pravá forma ho v Praze nezastihla. Martinez závod dobře rozjel, ale v průběhu uvadal a na konci se musel spíše snažit, aby mu čelo závodu nenadělilo nepopulární kolečko. Absalon se snažil, bojoval, byl hodně aktivní mezi pronásledovateli, ale na lepší místo než sedmé to v cíli nakonec nestačilo.


Poměrně brzy se totiž na čele utvořila trojice, která tvrdě určovala tempo a do konce závodu už před sebe nikoho nepustila. Na čele se v ní průběžně střídali Jan Škarnitzl, holanďan Rudi Van Houts a maratonec Kristián Hynek. Škarnitzl si v polovině závodu vyšlápl pro prémii v podobě diamantu pro nejlepšího jezdce kola. V posledním stoupání se nejprve pokusil nastoupit Van Houts, Škarnitzl se ale nedal a v závěru všem divákům v cílovém prostoru ukázal, komu zbylo více sil. Van Houts dojel druhý a třetí místo na stupních vítězů zbylo pro Hynka.

VÝSLEDKY:

1. Jan Škarnitzl (ČR, Sram Rubena Trek ), 1:03:28.9
2. Rudi Van Houts (Niz., Multivan Merida), 1:03:33.1
3. Kristián Hynek (ČR, Elettroveneta-Corratec), 1:03:52.1
4. Pavel Boudný (ČR, Česká spořitelna – Specialized), 1:04:18.1
5. Fabian Giger (Švýc., Rabobank Giant ), 1:04:23.1
6. Michele Casagrande (Ita., Elettroveneta-Corratec), 1:04:59.6
7. Julien Absalon (Fra., BMC), 1:05:07.6
8. Jiří Novák (ČR, Superior Brentjes), 1:05:28.1
9. Jaroslav Kulhavý (ČR, Specialized Racing), 1:05:34.1
10. Ivan Alvarez Guteierez (Špan., Elettroveneta-Corratec), 1:06:10.8

Navzdory špatnému počasí předchozích dní na Pražské schody nejen, že nepršelo, ale dokonce občas vysvitlo i sluníčko.

Za prudkým stoupákem na Jánském vršku trať zatáčela do pozvolnějšího stoupání Nerudovou ulicí.

Trať byla jako již tradičně obsypána diváky, někteří si ze schodů udělali tribunu s výhledem na výšlap k Hradčanskému náměstí.

Jednou z nejsledovanějších partií tratě byly samozřejmě Zámecké schody.

Novinkou byly dřevěné překážky, které připravil dvojnásobný biketrialový mistr světa Pepa Dressler. Ze začátku je závodníci projížděli s opatrností…

… ale postupně se více odvázali a někteří předváděli i kousky pro obveselení diváků.

Do předposledního kola vjížděla na Zámecké schody dvojice Škarnitzl a Van Houts téměř kolo na kolo. Malebné panorama Prahy tak asi příliš obdivovat nestíhali.

Zvonění do posledního kola si trojice Škarnitzl, Hynek a Van Houts vyslechla v těsném sledu.

Jeden z favoritů, Francouz Martinez, dával do stoupání všechno, ale čelo bylo blíž za ním, než před ním. Nakonec to stačilo až na jedenáctou pozici.

Pomyslnou cílovou pásku nakonec po výborném finiši proťal první Jan Škarnitzl. V prvních momentech vydýchával poslední stoupání, ale po chvilce už se dělil o zážitky s moderátorem akce.

Zatímco na trati si nedarovali ani desetinku, v cíli se usmívali jak vítězný Škarnitzl, tak druhý Van Houts, který na Pražských schodech startoval vůbec poprvé.

Jaroslav Kulhavý se nakonec v boji o čelo neangažoval, ale v cíli se také usmíval a chválil pražské publikum.

Velkého potlesku se v cíli dočkal i jedenáctý Martinez.

Král Pražských schodů se před Pražským hradem rozhodně vyjímal.