SVĚTOVÁ DUHA BYLA PRO ČECHY VYSOKO V OBLACÍCH

– TÁBOR, 31. – 01. 02. 2015 (her, syn) – V Táboře to byl po pěti letech belgický a nizozemský koncert. Češi měli ambice vyšší, ale pořád padali, shazovali řetězy, špatně měnili kola a neměli ani tu pověstnou špetku štestíčka. Na duhové dresy pro mistry světa tak hleděli smutně z velké dálky. Začalo to už juniorským startem v sobotu dopoledne. Březina namotal už v prvním kole přehazovačku, pokračovalo to odpoledne ženami, když Kateřina Nash jela o medaile, ale v posledním kole z přemíry snahy dvakrát spadla a bylo po nadějích.

Kateřina Nash (CZE) byla naší největší medailovou nadějí. Tady jede odlišnou stopu vedle Nikki Harris (GBR).

Ostatně závod žen byl pro české fanoušky hodně smutný. Hned po startu Mikulášková zasukovala řetěz a honila startovní pole z posledního místa. Přitom měla životní formu, ale vynikající stíhací jízdou z toho bylo „jen“ 16. místo se ztrátou tří minut. Poté Nosková sestřelila sebe i Štěpánovou a na zemi byla v průběhu závodu i Havlíková. Diváci v Táboře i u televizorů po celém světě tak byli spíše divíci. Juniorský šampion Dán Simon Andreassen je už letošním šampionem na horských kolech. Ty jezdí skvěle i Pauline Prévot, jež například vyhrála v Novém Městě SP a je i světovou šampionkou na silnici! Teď už vládne i cyklokrosařkám.

Neděle začala startem jezdců do 23 let a zprvu to vypadalo pro české barvy dobře. Skála vystřelil dopředu, Nipl za ním. Ale vzápětí český šampion Adam Ťoupalík namotal řetěz mezi rám a převodník a to byl pro něj konec. Do cíle dojel jen proto, že MS se nevzdává. Vepředu úřadoval Belgičan Laurens Sweeck, ale protože klouzal jak dobře namočené mýdlo, předjel jej kolega a hubeňour Michael Vanthourenhout. Naši byli vidět, ale když se závod lámal nestačili zareagovat. Přesto budou Skála, Nipl a Ťoupalík velkou nadějí do budoucna.

Elita poté předvedla špičkový cyklokros. Belgičané s nizozemskými mladíky rozpoutali vepředu peklo a jediný kdo trochu stíhal byli Němci a Ital Fontana. Šimůnek byl jalový, Bína byl diskvalifikován za špatnou výměnu kola v depu a tak český prapor držel alespoň v desítce Boroš. Jenže v posledním kole měl defekt, běžel daleko do depa a propadl se na 13. příčku. Překvapil Matěj Lasák, který jel bez chyb a celý závod se prokousával dopředu. Mistři světa Pauline Prévot a Mathieu Van Der Poel budou zřejmě vládnout déle než jen 365 dní …

Cyklokrosová trať v Táboře byla jeden velký ocelový had. Kvůli sponzorům se motá kolem VIP stanu, kvůli belgickým pivařům zase kolem pivních stanů. A tribuna z lešenových trubek byla také monstrem. Kde jsou ty časy, kdy se jelo mezi poli a loukami, zajelo se do lesa, objel se rybník a hezky s kolem na ramenou se zase běželo do lesa. Sem tam mlíko, kolík a zase mlíko. A dál cestička určující trať lemovanou šípkovými keři. Jsou pryč. Velký cyklokros se nutí divákům jak delfín v delfináriu přes skleněnou stěnu akvária. Začíná být sterilní zábavou, kdy zablácené obličeje, potrhané dresy a běhání s kolem je jen cirkusovou podívanou pro obveselení přihlížejících. Alespoň tedy v Táboře i přes výborně zvládnutou organizaci závodu. Je to škoda. Nebo je to jen nezvratný vývoj disciplíny? Lepší by byl návrat ke kořenům.

Pro zlatou medaili si v juniorské kategorii jede po zadním kole překvapivý vítěz Dán Andreassen.

Kevin Pauwels (BEL) před Van Der Haarem (NED) v zajetí diváků a vlajek.

V duhovém dresu světové šampionky Francouzka Pauline Prévot.

Kanaďan Marc McConnel nejel vůbec špatně, ale technická trať pro nej byla hororem. Nakonec byl odvolán po pěti odjetých kolech, stejně jako náš Radomír Šimůnek. Smutně odjel k servismanům s rozbitým nosem a zaschlou krví v plnovousu.

Zklamaný Marco Aurelio Fontana (ITA) v cíli závodu.

Divácká švýcarská přesilovka.

Vítězný Mathieu Van Der Poel (NED) projíždí stejně jako jeho otec v roce 1996 vítězně cílem elitní kategorie mužů.

Lubomír Petruš (CZE) raději kolo táhne po zemi. Točky v horní pasáži tratě se daly projet jen když jel závodník sám a mohl si najet svojí stopu.

VÝSLEDKY:

Elita Ženy
1 VAN DER POEL Mathieu NETHERLANDS 1:09:12 1 FERRAND PREVOT Pauline FRANCE 0:49:10
2 VAN AERT Wout BELGIUM +00:15 2 CANT Sanne BELGIUM +00:01
3 VAN DER HAAR Lars NETHERLANDS +00:17 3 VOS Marianne NETHERLANDS +00:15
4 PAUWELS Kevin BELGIUM +01:06 4 HARRIS Nikki GREAT BRITAIN +00:21
5 VANTORNOUT Klaas BELGIUM +01:12 5 NASH Katerina CZECH REPUBLIC +00:36
6 MEEUSEN Tom BELGIUM +01:17 6 CHAINEL-LEFEVRE Lucie FRANCE +00:56
7 VERMEERSCH Gianni BELGIUM +02:26 7 WYMAN Helen GREAT BRITAIN +01:21
8 MEISEN Marcel GERMANY +02:37 8 VAN LOY Ellen BELGIUM +01:35
9 WALSLEBEN Philipp GERMANY +02:43 9 MAJERUS Christine LUXEMBOURG +01:54
10 FONTANA Marco Aurelio ITALY +02:54 10 DE BOER Sophie NETHERLANDS +01:56
13 BOROS Michael CZECH REPUBLIC +03:19 16 MIKULASKOVA Martina CZECH REPUBLIC +03:01
18 PAPRSTKA Tomas CZECH REPUBLIC +03:38 21 HAVLIKOVA Pavla CZECH REPUBLIC +03:19
24 PETRUS Lubomir CZECH REPUBLIC +04:41 36 NOSKOVA Nikola CZECH REPUBLIC +05:48
29 LASAK Matej CZECH REPUBLIC +05:05 43 STEPANOVA Karla CZECH REPUBLIC +08:37
39 SIMUNEK Radomir CZECH REPUBLIC -2LAP
Do 23 let Junioři
1 VANTHOURENHOUT Michael BELGIUM 0:49:55 1 ANDREASSEN Simon DENMARK 0:42:24
2 SWEECK Laurens BELGIUM +00:10 2 ISERBYT Eli BELGIUM +00:40
3 GODRIE Stan NETHERLANDS +00:14 3 GULICKX Max NETHERLANDS +00:41
7 SKALA Jakub CZECH REPUBLIC +01:06 33 VOJIR Jaroslav CZECH REPUBLIC +03:56
11 NIPL Vojtech CZECH REPUBLIC +01:36 37 MATEJCEK Martin CZECH REPUBLIC +04:12
22 TOUPALIK Adam CZECH REPUBLIC +02:38 45 JELINEK Josef CZECH REPUBLIC +04:34
35 SCHUBERT Stepan CZECH REPUBLIC +05:04 49 KUNT Lukas CZECH REPUBLIC +05:16
37 VRANA Dominik CZECH REPUBLIC +05:32 68 BREZINA Jonas CZECH REPUBLIC -1LAP

Letící Holanďan Mathieu Van Der Poel jde přes druhého v cíli elity Wouta Van Aerta (BEL).

Nizozemec Van Der Heijden musel v juniorech běžet s defektem kola lán cesty. Nakonec to zklamaně zabalil a do cíle nedojel.

Australský reprezantant Jack Hogan dojel v závodě třiadvacítkářů až do cíle. Tam ale zjistil, že už to kvůli zranění nohy dál nepůjde a tak jej ke zdravotníkům musel donést jeho mechanik.

HLASY Z BAHNA:

Pavla Havlíková (CZE): „Dnešní závod byl těžký. Ale byl těžký proto, že jsem uděla strašné množství chyb. Někdy ani ne vlastní vinou, dneska se padalo a vepředu byl ten, kdo byl nejméně na zemi. I když nejsem úplně zdravotně fit, je to asi na hlasu slyšet, přesto jsem nechala na trati maximum a zklamaná nejsem. I když to číslo ve výsledku nevypadá kdovíjak nejlépe. Po startu jsem se prvnímu pádu stačila vyhnout, ale do těch dalších jsem se už bohužel namotala. Dnes to bylo jedno velké kluziště, nešlo nikde zabrzdit, zastavit, stačila malinká chybička a člověk byl na zemi. Letos jsem změnila přípravu a vím, že to funguje. Bohužel jsem se nevyhnula nemocem v poslední fázi přípravy před MS. Se stejným modelem tréninku vstoupím do té následující sezony. A s optimismem.“