CHRIS HOLDER ZASE ODVEZL PŘILBU KE KLOKANŮM

– PARDUBICE, 05. 10. 2014 (syn) – Čechům už asi přilba není souzena. Vždyť naposledy ji vyhrál před 18 lety Tomáš Topinka. Letos ve finále exceloval Australan Chris Holder, bývalý mistr světa. Ze třetí, vnitřní startovní pozice vystřelil jako raketa a do cíle dojel s náskokem před Švédem Fredrikem Lindgrenem, který byl druhý už potřetí a doma na severu o přilbě jenom vypráví. Třetí Jurica Pavlic (CRO) překvapil nejen sebe, když za sebou nechal favorizované Poláky Miedzińskiho s Walaskem. Josef Franc, nejlepší z našic, byl celkově osmý a polepšil si proti loňsku o tři místa. Velká jména Lasse Bjerre (DEN), Chris Harris (GBR) skončila v semifinále, jediný Američan Gino Manzares dokonce už v základní skupině. Výtečně začal Eduard Krčmář (CZE), který v základní skupině dvakrát vyhrál a jednou skončil druhý. Semifinále mu pak uteklo jen o malý kousek, když vyjel 7 bodů. Vyřadilo jej to, že Andersen (DEN) také se sedmi body, jednu jízdu vyhrál. Finále Zlaté přilby se jede na šest kol, ostatní jízdy na kola čtyři v šesti jezdcích. Nejrychlejší čas dne na čtyři kola zajel shodně Timo Lahti (FIN) a Eduard Krčmář (CZE) – 69,22 s.

Letošní Zlatá přilba byla spíše matná. Lehce ztratila na lesku. Z pohledu diváka, kterých bylo na tribunách o trochu méně než vloni, kazilo celkový dojem ze slavného závodu několik podstatných maličkostí. Ne, po sportovní stránce bylo vše v pořádku. Souboje na dráze byly tvrdé a férové. Dráha výborně připravená. Ale třeba takový startmaršál byl dnes trochu jalový. Chyběla mu šťáva, na jezdce čekal se založenýma rukama na prsou a aby toho nebylo málo, šachovnicovým praporem mával jen tak aby se neunavil a děcka v prvomájovém průvodu, by jej strčila s přehledem do kapsy.

Druhou drobností byl úvodní nástup. Něktěří fotografové hrající si na fotografy si jej spletli s vlastní sebeprezentací a dokonce si s jezdci podávali ruce a navzájem se fotografovali mezi sebou. Diváci neviděli pořádně na slavnostně nastoupené jezdce a jezdci posedávali, protože se všechno táhlo. Ti méně chytří závodníci se mlátili po hlavě darovaným karafiátem. Z nudy. Takhle slavnostní nástup nemůže vypadat. Další drobností jsou traťoví komisaři. Ti staří a zkušení dodržují všechna léty prověřená pravidla a zvyklosti plochodrážního sportu, ale ti noví a mladí, to je jedním slovem ostuda. Děvče, jež si na bílou kombinézu navleče chlupatý medvědí kožich, přes hlavu si natáhne kapucu s ušima (!) a takto „straší“ uvnitř oválu celý den je neodpustitelný šlendrián. A pak jsou zde děvčata s deštníky. Každá má jiné kozačky. Protože si každá vzala svoje. Sponzor jim ani nekoupil jednotné. Přitom by si to dívky zasloužily. Na očích jsou stále.

Traťový komisař v medvědím kožichu s ušima.

Reklam bylo moc, na ploše stála auta a perník nebyl z Pardubic, ale byl uplácaný někde v Praze. Snad to bude za rok lepší a matná barva Přilby zase zezlátne. Musí. Tradice jí tak velí. Vždyť skvost z dílny pana Lejhance byl letos opět zdoben vzácným kamenem – vltavínem. Ten vznikl před čtrnácti miliardami let po dopadu asteroidu.

Poslední zatáčka před cílem finálové jízdy. Pro vítězství si jede Holder následován Lindgrenem a Pavlicem.

VÝSLEDKY:

FINÁLE MALÉ FINÁLE
pořadí st. číslo jméno nat. pořadí st. číslo jméno nat.
1. 1 Chris HOLDER AUS 1. 6 Hans ANDERSEN DEN
2. 26 Fredrik LINDGREN SWE 2. 29 Josef FRANC CZE
3. 5 Jurica PAVLIC CRO 3. 8 Timo LAHTI FIN
4. 21 Adrian MIEDZIŃSKI POL 4. 7 Lasse BJERRE DEN
5. 22 Grzegorz WALASEK POL 5. 10 Chris HARRIS GBR
6. 11 Pontus ASPGREN SWE 6. 31 Aleš DRYML CZE

Karolíně blonďatý přeliv ve žluté jednoznačně slušel.

Brusič mantinelu Fredrik Lindgren (SWE) dojel nakonec až pro stříbrný věnec. Tady v posledním semifinále, které vyhrál.

Matic Voldrich ještě nemá zadní kolo.

První čtvrtfinále druhé skupiny bylo hodně drsné. Zleva jede (10) Harris, (19) Thomsen, (20) Kosciuch, (31) Dryml a (8) Lahti. V záběru není Ital Vincentin, který to vzal vnitřkem a na výjezdu byl tak rychlý, že to poslal do mantinelu a rozbil se na atomy …

… a málem sebou vzal i Norberta Kosciucha.

Děvčata s prapory při slavnostním nástupu.

Stroj Nicolase Covattiho (ARG) byl laděn s pečlivostí, ale dovezl jej jen do čtvrtfinále kde skončil se 4 body.

Na čele čtvrtfinálové jízdy Jurica Pavlic (CRO)

Hrábě v permanenci při úpravě oválu.

Helena se směje, protože ještě nikdy neviděla tak krátký objektiv.

Skvělé! Josef Franc vítězí v posledním čtvrtfinále. Za ním jede Hynek Štichauer a Jurica Pavlic.

Hvězda z Británie Chris Harris ráno při vážení v rozhovoru s mechanikem.

S jedničkou na zádech vítězem.

Špinavá práce na motorce brzo ráno.

Vítězný Chris Holder na tiskové konferenci.

První semifinále druhé skupiny vyhrál na čele jedoucí Pontus Aspgren (SWE)

Divák se nedívá.

Mechanik Timo Lahtiho z Finska.

Ital Castagna míří na startovní lajnu.

Co bylo v barevných kufřících se nám nepodařilo zjistit.

Patrik Hougaard (DEN) právě vyhrál druhou rozjížďku.

Kevin Wolbert (GER) vítězí v rozjížďce. Ve čtvrtfinále mu to dvakrát nevyšlo a dojel dvakrát poslední. Jediné vítězství bylo na postup do semifinále málo.

Nicolas Covatti (ARG) vyhrává svojí poslední rozjížďku a postupuje do čtvrtfinále.

Na tabuli v depu je vše přehledně srovnáno podle startovních čísel.

Pontus Aspgren (SWE) dojel po zadním kole až do finále! Tady vyhrál svoji první rozjíždku.

Norbert Kosciuch (20) prohrál v ostrém souboji s Francem hned v první rozjížďce.

Kluci u Aspgrena (SWE) montovali na jedničku.

Naši nastupují na chvostu průvodu. Ještě dál jde Josef Franc.