V JEDNOTĚ JE SÍLA – ČEŠTÍ SLALOMÁŘI PODRTILI SVĚT V TÝMOVÝCH SOUTĚŽÍCH

– PRAHA, 20.- 22. 06. 2014 (her) – Třetí letošní závod světového poháru ve slalomu na divoké vodě hostila Praha. Dalo by se říci, že si v Tróji dala dostaveníčko kompletní světová špička, i když výjimky by se našly. V kategorii K1 mužů například nenastoupil Vavřinec Hradilek, který se po mistrovství Evropy ve Vídni rozhodl přerušit sezónu a dát do pořádku vyhřezlou ploténku v krční páteři. Na domácím světovém poháru proto fungoval jen jako televizní komentátor.


V pátečních kvalifikacích udělaly české lodě domácím fanouškům radost – všechny bez výjimky postoupily do sobotních a nedělních semifinále, kajakář Přindiš dokonce z prvního místa, naopak singlkanoista Rohan až z předposlední devětadvacáté pozice.


Sobotní semifinále už ale řady českých posádek řádně prosela… V „singlech“ žen z něj s přehledem postoupila jen Kateřina Hošková, naopak finálový černý Petr zbyl na Moniku Jančovou – ta na desátou Číňanku Teng ztratila 56 setin sekundy a boj desítky nejlepších už pozorovala jen ze břehu. Nejrychlejší finálovou jízdu zapsala favorizovaná Jessica Fox, ale na trati vyfasovala nepopulární „padesátku“ a v součtu s touto penalizacích brala až sedmé místo. Bez chybičky ostatně nezůstala ani jediná ze závodnic v tomto kole. Nejlépe tratí prosvištěla Australanka Rosalyn Lawrence, domácí diváky potěšila druhým místem Kateřina Hošková a třetí se umístila Číňanka Nanqin Cen.


Mezi singlíři do finále proklouzl jen Vítězslav Gebas – z deváté pozice. Ve finále pak i díky dvěma „šťouchům“ skončil na pátém místě. Na stupínek nejvyšší si k radosti početné fanouškovské základně vystoupil slovenský veterán Michal Martikán, který za svými zády udržel i dvojnásobného mistra světa Davida Florence. Třetí byl Slovince Benjamin Savšek, který sice zajel časem 89,59 nejrychlejší jízdu, ale třikrát se otřel o branku a se šesti trestnými sekundami byl rád za bronzový stupínek.

V semifinále kajakářů potvrdil dobrou formu Vít Přindiš. Skončil druhý jen o 16 setin za Američanem Smolenem. Ze šestého místa šel dál také dvojnásobný mistr Evropy, Jiří Prskavec. Naopak Jan Vondra zůstal jako první stát před branami finále, podobně jako o pár hodin před ním singlířka Jančová. Vondrovi chybělo na desátého Brita Hounslowa 32 setin sekundy. Až 29. skončil čtvrtý Čech, Ondřej Tunka. Finále by bral nebýt padesátivteřinové penalizace za těsně neprojetou branku. V boji deseti nejlepších měl nakonec nejvíce sil i štěstí Němec Hannes Aigner. Jako jediný projel finále čistě a druhému Jiřímu Prskavcovi nadělil více než tři vteřiny. Třetí skončil Američan Smolen.


Sobotní boje završily souboje týmů, kde domácí ukázali svoji sílu. V kategorii singlkanoí vyhrálo trio Hošková, Jančová a Satková mezi muži ve stejné kategorii triumfovali Rohan, Gebas a Mašek. Trojice kajakářů ve složení Prskavec, Přindiš a Tunka bralo bronzové medaile.

V nedělních bojích se jako první představily kajakářky. Před skvělým publikem se do finále dostaly hned tři – ze třetího místa Kudějová, z devátého Vojtová a poslední postupovou příčku uhájila Hilgertová, která ve světovém poháru na trati v Praze nechyběla už 27 let! Právě ona tak nasazovala laťku finálových jízd svým soupeřkám. A zajela výborně! V obtížné pasáži mezi brankami 11 a 12 jela odvážně napřímo a její čas dlouho svítil jako ten, se kterými se závodnice porovnávaly. Vynikající jízdou ji překonala až Němka Ricarda Funk. Mezi ně se pak vklínila ještě další česká závodnice, Kateřina Kudějová. Nikdo další už se ale na přední místa nedostal a Češky tak zůstaly na stříbrném a bronzovém stupínku.


Dalším soubojem pak bylo finále deblkanoí. Ondřej Karlovský s Jakubem Jáněm sice jako jediní zajeli trať čistě, ale na stupně vítězů to nestačilo. Nejrychlejší byli bratranci Škantárové ze Slovenska, druzí skončili Poláci Szczepanski s Pochwalou a třetí Slovince Božič s Taljatem.

V závodech týmů pak ale opět vládli Češi – mezi kanoistkami si zlato vyjelo trio Hilgertová, Kudějová, Vojtová a souboj deblkanoistů ovládly posádky Karlovský/Jáně, Kašpar/Šindler a Větrovský/Matějka.

VÝSLEDKY:

C1 MUŽI
*
C1 MUŽI DRUŽSTVA
1. Michal Martikán (SVK) 1. Lukáš Rohan, Vítězslav Gebas, jan Mašek (CZE)
2. David Florence (GBR) 2. Sideris Tasiadis, Jan Benzien, Franz Anton (GER)
3. Benjamin Savšek (SLO) 3. David Florence, Mark Proctor, Adam Burgess (GBR)
C1 ŽENY
*
C1 ŽENY DRUŽSTVA
1. Rosalyn Lawrence (AUS) 1. Kateřina Hošková, Monika Jančová, Martina Satková (CZE)
2. Kateřina Hošková (CZE) 2. Nanqin Cen, Qianqian Teng, Shi Chen (CHI)
3. Nanqin Cen (CHI) 3. Kimberley Woods, Jasmine Royle, Eilidh Gibson (GBR)
K1 MUŽI
*
K1 MUŽI DRUŽSTVA
1. Hannes Aigner (GER) 1. Sebastian Schubert, Fabian Doerfler, Alexander Grimm (GER)
2. Jiří Prskavec (CZE) 2. Daniele Molmenti, Andrea Romeo, Giovanni De Gennaro (ITA)
3. Michal Smolen (USA) 3. Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Ondřej Tunka (CZE)
K1 ŽENY
*
K1 ŽENY DRUŽSTVA
1. Ricarda Funk (GER) 1. Štěpánka Hilgertová, Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová (CZE)
2. Kateřina Kudějová (CZE) 2. Jessica Fox, Sarah Grant, Rosalyn Lawrence (GBR)
3. Štěpánka Hilgertová (CZE) 3. Ekaterina Perova, Marta Kharitonova, Aleksandra Perova (RUS)
C2 MUŽI
*
C2 MUŽI DRUŽSTVA
1. Ladislav a Peter Škantárovi (SVK) 1. O.Karlovský/J. Jáně, J. Kašpar/M. Šindler,
J. Větrovský/M. Matějka (CZE)
2. Piotr Szczepanski/Marcin Pochwala (POL) 2. P.Szczepanski/M.Pochwala, F.Brzezinski/A.Brzezinski, M.Wiercioch/G.Majerczak (POL)
3. Luka Božič/Sašo Taljat (SLO) 3. R.Behling/T.Becker, Kai Mueller/Kevin Mueller,
F.Anton/J.Benzien (GER)
* Olympijské disciplíny  C – canoe  K –  kayak