PRAŽSKÝ SEN TRVÁ, GAGARIN ČEKÁ!

– PRAHA, 02. 04. 2014 (her, can) – Pražský tým jako první „neruské“ mužstvo postoupil až do finále konference ruské hokejové KHL. V cestě do ligového finále mu však nestojí ani bohaté moskevské Dynamo, ani molodci z hvězdami nabitého petrohradského SKA. Oba tyto giganty postupně z cesty odklidil Lokomotiv Jaroslavl. Neučinil tak drtivými útoky a kupou branek, ale naopak precizní obranou korunovanou mágem v brankovišti, zkušeným pětatřicetiletým gólmanem Curtisem Sanfordem.

Lev, který v prvním kole poměrně v poklidu přešel přes medvědy ze Záhřebu a ve druhém přes odbojný Doněck, byl podle papírových předpokladů tabulky po základní části favoritem. Jenže výsledky soupeře budí respekt a stav nemocných ještě neopustil například David Ullström. Přitom právě pro něj se jedná o zvláště pikantní duel – v ruské Jaroslavli letošní sezónu započal a stihl si tam vytvořit hned několik kamarádů. Švéda Kronwalla tak před zápasem popichoval alespoň přes textové zprávy. (Fotografie v článku byly pořízeny na 1. a 2. semifinálovém a utkání v pražské O2 aréně)

Utkání zahájil svižněji Lokomotiv. Hosté výborně napadali a díky Petrovovi se ocitli hned v páté minutě první třetiny blízko úvodní branky semifinále. Jeho střelu ještě tečoval osamocený Černikov, ale Vehanen v brance si poradil i se změnou dráhy letu kotouče. Vzápětí na druhé straně zkoušel štěstí Birner, ale ani Sanford puk za svá záda nepustil. Za malou chviličku zase na druhé straně zahrozil Sprukts, ale ani on ani dorážející Plotnikov se stavem 0:0 nic neudělali. Hosté následně nevyužili první přesilovou hru zápasu. Jak přesilovky využívat jim v patnácté minutě předvedli domácí – Němec se nerozpakoval, od modré propálil všechno, co mu stálo v cestě a potrestal tak vyloučení Gorochova. Hokejisté Lokomotivu se ani nestačili po první brance rozkoukat a už na světelném ukazateli svítil stav 2:0 – to když Lev zatlačil soupeře v jeho vlastní obranné třetině, Klepiš vypálil a puk propadl mezi klubkem hráčů až do sítě.

Ve druhé třetině Lev utlumil aktivitu a soustředil se na pozornou obranu. Lokomotiv mocně tlačil, ale co prošlo přes obranu, vyřešil spolehlivý Vehanen v brance domácích.

Obrovskou šanci na snížení propásl hned v úvodu třetí třetiny Konkov. V samostatném úniku zkoušel forhendovou kličku, ale finský brankář odolal. Chvilku poté jel zase Lev ve třech na dva hostující obránce, ale Klepiš prováhal ideální moment na přihrávku a Ridderwall se ke střele nedostal. Hostující hráči v honbě za kontaktním gólem přitvrdili, ale příliš si nepomohli. Naopak – Ljubuškin srazil Cingela a byl potrestán na pět minut plus trest do konce utkání. Lev v přesilovce vyslal několik slibných střel, ale další branku nepřidal. A nepovedlo se mu to ani v následujících minutách, když na trestné lavici seděl hostující Musatov. Pět minut před koncem utkání nabídl Jaroslavli svým vyloučením velkou možnost Ševc, ale ani Gorochov ani Jakovlev svými střelami domácího brankáře nepřelstili. Naopak dvě minuty před koncem ulehčil nervům diváků Kapanen a stanovil tak závěrečný účet prvního utkání semifinále letošního ročníků KHL na 3:0 pro pražský celek.

Jakub Nakládal si s kolegy v obraně všechno dokázal uspořádat tak, že Lev nakonec v prvním utkání vyválčil vítězství s nulou na kontě obdržených branek.

Niko Kapanen byl v zápasech čtvrtfinále chyběl, ale na semifinále už byl opět v plné síle.

Radost ze vstřelené branky v podání Lukáše Cingela.

Na úvodní semifinále KHL dorazilo do pražské O2 areny téměř 6.000 diváků. Vzhledem k souběžně hranému duelu Sparta – Kometa je to určitě výtečné číslo!

VÝSLEDEK: 1.ZÁPAS

LEV PRAHA – LOKOMOTIV JAROSLAVL

3:0

(2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Němec (Kapanen, Gragnani), 15. Klepiš (Ševc), 59. Kapanen

Lev Praha: Vehanen – Ševc, Mäenpää, Oystrick, Němec, Gragnani, O’Byrne, Nakládal – Zackrisson, Novotný (C), Azevedo – Sekáč, Vrána, Thörnberg – Birner, Kapanen, Řepík – Ridderwall, Cingel, Klepiš – Matai

Lokomotiv Jaroslavl: Sanford – Jakovlev, Kronwall, Višněvskij, Holos, Vasiljev, Ljubuškin, Pašnin, Gorochov (C) – Averin, Apalkov, Plotnikov – Platt, Petrov, Černikov – Konkov, Kartajev, Galimov – Musatov, Sprukts, Redlihs

Vyhraná vhazování: Novotný 11 – Petrov, Sprukts 6

_________________________________________________________________________________________

Do druhého zápasu přeházeli kouči sestavy svých týmů. Kari Jalonen z donucení, protože Cingel nemohl nastoupit a Dave King zřejmě spíše s přihlédnutím ke střelecké mizérii prvního zápasu.

Hosté přestáli hned v úvodu zápasu oslabení a vrhli se srdnatě do útoku. Na Vehanena šla jedna rána za druhou, ale puk do sítě dostal paradoxně až v další přesilovce domácí Oystrick.

Ve druhé třetině měl Lev více než minutu trvající přesilovku 5 na 3, ale prosadit se nedokázal. A nedařilo se ani hostům, kteří pravidelně naráželi na finský beton v české brance, Petriho Vehanena. Rozhodit ho zkoušel ve 36. minutě Musatov, ale svou iniciativu přehnal a vyvolal tím jen hromadné postrkování, na jehož konci odešel s celou sbírkou trestů právě viník celé strkanice. Dostal 2 minuty za nedovolené bránění, další 2 za hrubost a navrch 5 minut osobního trestu. Za druhými vrátky sice usedl Oystrick, ale u jeho jména svítila jen dvojka za hrubost. Než však domácí stihli v nastalé přesilovce něco dokázat, odpískali jim rozhodčí nepovolený počet hráčů na ledě. A právě volnějšího ledu při hře 4 na 4 využil Sekáč. Nejenže proklouzl hřištěm jako úhoř, ale stihl i vystřelit. Jeho ránu sice Sanford vyrazil, ale pouze před Zackrissona, který puk bekhendem zametl přes beton hostujícího gólmana.

Deset minut před koncem zápasu se Jaroslavli konečně poprvé v sérii podařilo dostat puk za Vehanenova záda, to když Averin zužitkoval přesný přesilovkový pas Plotnikova. Ve zbývající desetiminutovce už ale hráči Lokomotivu žádnou branku nepřidali a utrpěli tak druhou porážku v řadě.

VÝSLEDEK: 2. ZÁPAS

2:1

(1:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Oystrick (Vrána, Mäenpää), 39. Zackrisson (Sekáč) – 50. Averin (Plotnikov, Kronwall)

Lev Praha: Vehanen (Engren) – Ševc, Mäenpää, Oystrick, Němec, Gragnani, O’Byrne, Nakládal – Ridderwall, Novotný (C), Azevedo – Sekáč, Vrána, Thörnberg – Birner, Kapanen, Řepík – Matai, Zackrisson, Klepiš

Lokomotiv Jaroslavl: Sanford (Kolesnik) – Jakovlev, Kronwall, Višněvskij, Holos, Vasiljev, Gorochov (C), Pašnin, Ljubuškin – Averin, Platt, Plotnikov – Petrov, Apalkov, Galimov – Musatov, Kartajev, Černikov – Konkov, Sprukts, Redlihs

Diváci: 9 519

Střely na branku: 22 – 35

Úvod třetího utkání semifinále KHL patřil domácí Jaroslavli. Jako by se před domácím publikem napili živé vody, předváděli hráči Lokomotivu mnohem lepší výkon než v Praze. Ale branka z toho opět nebyla. Hosté pak sice nevyužili přesilovou hru 5 na 3, ale před koncem třetiny se přece jen prosadil Thörnberg.

Stejný kousek si tentýž hráč schoval i na konec druhého dějství, takže hokejisté hostujícího Lva nastupovali do třetí třetiny s dvoubrankovým náskokem.

Do posledního dějství vtrhli domácí ze všech sil, ale ani aktivní přístup jim ke snížení nepomohl. Naopak ve 44. minutě přidal třetí gól Oystrick a asi tak definitivně sebral Jaroslavli vítr z plachet. Lokomotiv se sice ještě snažil tlačit do koncovky, ale když i největší šanci spálil, skončilo utkání opět vítězstvím pražského celku.

VÝSLEDEK: 3. ZÁPAS

LOKOMOTIV JAROSLAVL – LEV PRAHA

0:3

(0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Thörnberg (Řepík, Vrána), 40. Thörnberg (Sekáč, Mäenpää), 44. Oystrick (Ridderwall)

Lokomotiv Jaroslavl: Sanford (Kolesnik) – Kronwall, Jakovlev, Vasilijev, Ljubuškin, Višněvskij, Holos, Pašnin, Gorochov (C) – Averin, Apalkov, Plotnikov – Redlihs, Platt, Sprukts – Konkov, Galimov, Kartajev – Černikov, Petrov, Kapustin

Lev Praha: Vehanen (Engren) – Ševc, Mäenpää, Oystrick, Němec, Gragnani, O’Byrne, Nakládal – Ridderwall, Novotný (C), Azevedo – Sekáč, Vrána, Thörnberg – Birner, Kapanen, Řepík – Matai, Zackrisson, Kubalík

Rozhodčí: Kulakov, Ronn – Birin, Morozov

Diváci: 9 087

Střely na branku: 25 – 29

Ve čtvrtém zápase mohli hráči Lva ukončit celou sérii, ale domácí Jaroslavl konečně nalezla recept na výtečného Vehanena v brance hostí. Hokejisté pražského celku se sice opět dostali po Novotného brance do vedení, ale Jakovlevovi se podařilo vyrovnat.

Domácí nezlomila Oystrickova branka do šatny a sami srovnali v 54. minutě Koňkovem. V nervy drásajícím prodloužení rozhodl o premiérovém vítězství Lokomotivu v této sérii Plotnikov. Do konce prvního nastaveného času zbývalo 15 sekund.

VÝSLEDEK: 4. ZÁPAS

3:2p

(0:0, 1:2, 1:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 35. Jakovlev, 54. Konkov (Holos, Kartajev), 80. Plotnikov (Kartajev, Kronwall) – 25. Novotný, 39. Oystrick (Vrána, Thörnberg)

Lokomotiv Jaroslavl: Sanford (Kolesnik) – Kronwall, Jakovlev, Vasilijev, Ljubuškin, Višněvskij, Holos, Gorochov (C) – Averin, Apalkov, Plotnikov – Redlihs, Platt, Kapustin – Konkov, Galimov, Kartajev – Černikov, Petrov, Musatov – Sprukts

Rozhodčí: Gašilov, Galimov – Birin, Morozov

Diváci: 9 071

Střely na branku: 35 – 39

Hokejisté Lva mohli využít k postupu do finále ruské hokejové KHL druhý mečbol, tentokrát v pražské O2 areně. V úvodní šanci se sice objevil domácí Sekáč, ale větší nebezpečí zahořelo před brankou Vehanena – kapitán Novotný ve vlastní obranné třetině odevzdal kotouč Petrovovi, jehož střelu finský gólman pouze ztlumil, ale dřív, než se k dorážce dostal Gorochov, odpálil puk do bezpečí Němec. I v pátém utkání série se tak jako první prosadili pražští hokejisté. Nakládalovu ránu od modré lehce tečoval Řepík a Sanford byl bezmocný, 1:0. Když o pět minut později přesně zamířil Azevedo, zdálo se, že se utkání bude vyvíjet stejným způsobem, jako předchozí duely v Praze. Jenže Lev si cestu do finále zkomplikoval – chvíli po Azevedovi se totiž na druhé straně prosadil Platt a hosté byli opět na dostřel jediné branky.

Ve druhé části hry přece jen šancí ubylo, jednu z nich však dokázali využít domácí – Řepík projel útočným pásmem, místo střely zvolil přihrávku na Birnera, který sice první střelou jen vyprášil Sanfordův beton, ale druhou už spolehlivě uklidil pod břevno branky Lokomotivu. Jaroslavl dostala opět do hry druhá branka kanaďana Platta. A jednalo se skutečně o výstavní kousek. Útočník si při průjezdu útočnou třetinou nejprve nadzvedl puk, pak jej dalším plácnutím pohodil ve vzduchu a třetí ránou ještě stále se vznášející kotouč baseballovým způsobem odpálil pod víko Vehanenovy klece. Domácí brankář neměl jedinou šanci tomuto ekvilibristickému kousku odolat.

Ve třetí třetině mohl Lvům vrátit dvougólový náskok Thörnberg, ale Sanford byl pozorný. Při následné přesilovce hostí ztichla i jinak bouřící vysočanská aréna. V největší šanci se objevil aktivní Platt, ale Vehanen mu hattrick nedovolil. Minutu před koncem se Lokomotiv odhodlal k powerplay, nicméně domácí hráči už srovnání nedovolili a za mohutných oslavných mexických vln uhájili vítězství v zápase i v sérii.

Lev je sice ve finále po výtečném výkonu 4:1 na zápasy, ale přesto se nelze než sklonit před výborným výkonem mladých hráčů z Jaroslavle. Tým, který po letecké katastrofě začal před třemi lety stavět kádr víceméně od nuly, porazil na své cestě oba megakluby, které mu stály v cestě a nestačil až na pražský celek. Sláva určitě patří semifinálovým vítězům z Prahy, ale před poraženými klobouk dolů!

Nikoliv, toto není onen zmiňovaný klobouk dolů, ale momentka z hromadné strkanice z prvního utkání celé série.

VÝSLEDEK: 5. ZÁPAS

LEV PRAHALOKOMOTIV JAROSLAVL

3:2

(2:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Řepík (Nakládal, Kapanen), 16. Azevedo (Němec), 26. Birner (Řepík, Kapanen) – 17. Platt (Redlihs, Kapustin), 38. Platt (Plotnikov, Vasiljev)

Lokomotiv Jaroslavl: Sanford (Kolesnik) – Jakovlev, Kronwall, Višnejvskij, Holos, Vasiljev, Ljubuškin, Gorochov, Sprukts – Averin, Apalkov, Plotnikov – Platt, Petrov, Redlihs – Konkov, Kartajev, Galimov – Musatov, Kapustin, Černikov

Rozhodčí: Gofman, Ravonin – Sivov, Šeljanin

Diváci: 9 580

Střely na branku: 19 – 24

Martin Thörnberg (Lev) s pořádným plnovousem.

Vehanen (Lev) je stejnou zdí jako kdysi Hašek.