BIATLONISTÉ SE NA KOLEČKÁCH LOUČILI SE SEZÓNOU

– JABLONEC NAD NISOU, 23. 3. 2014 (her) – Původně se mělo jet v jabloneckých Břízkách mistrovství republiky o dvou závodech, ale tragické sněhové podmínky donutily pořadatele program kompletně přestavět, takže se diváci ve výsledku dočkali velmi netradičního „obojživelného“ závodu. A i přesto, že celý závod nakonec neměřil více než 400 metrů, neměla zaplněná tribuna o zábavu nouzi. Dostavila se totiž kompletní česká biatlonová špička včetně všech čtyřech olympijských medailistů ze Sochi 2014.

Samotný závod se běžel vyřazovacím způsobem. Po úvodních třech stech metrech a první střelbě závodníci přezuli z „kolců“ na běžky, odstříleli podruhé a za ovací nadšeného publika dojeli zbylých 50 metrů do cíle po sněhovém poli, které se pořadatelům podařilo zachovat.

Tribuna praskala ve švech a tak velkou návštěvu, jaká byla po veleúspěšné olympiádě, asi Břízky nepamatují. „Je to takový jablonecký Hochfilzen,“ poklonila se fanouškům první dáma českého biatlonu Gabriela Soukalová. Právě ona byla největším lákadlem a kdekoliv se objevila, utvářel se hrozen obdivovatelů, dětí a žadatelů o podpis či focení. Chvílemi to vypadalo, jako by se místo biatlonové exhibice konalo v areálu mistrovství světa v podepisování.

Vlastní závod nakonec vyhráli Veronika Vítková a Ondřej Moravec. Skutečnou lahůdkou pak byl smíšený sprint, ve kterém proti sobě nastoupili právě všichni čtyři olympijští medailisté. Pánové, Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, dali dámám galantně náskok jak v úvodu závodu, tak v cíli. První doběhla Gabriela Soukalová, za ní Veronika Vítková, třetí usměvavý Jarda Soukup a bramborový skončil Ondra Moravec, kterého zradila střelba v leže.

VÝSLEDKY

Muži: 1. Ondřej Moravec 1:54,0 (0), 2. Tomáš Krupčík -12,0 (0), 3. Lukáš Kristejn (všichni  SKP Kornspitz Jablonec)  -37,0 (0), 4. Marek Kittel (Sportovní gymnázium Jablonec) – 48,0 (0).

Ženy: 1. Veronika Vítková 2:00,0 (0), 2. Lea Johanidesová -7,0 (0),  3. Gabriela Soukalová (všechny SKP Kornspitz Jablonec) -35,0 (0), 4. Nikola Bitnarová (Jilemnice) – 54,0 (0).

Jen několik dnů po skončení exhibice zaskočila biatlonový svět smutná zpráva. Ve věku nedožitých 57 let zemřel náhle po cévní mozkové příhodě Jaroslav Fiřtík, prezident Českého svazu biatlonu a viceprezident Mezinárodní biatlonové unie. Bez nadsázky můžeme říci, že právě díky němu je český biatlon tak vysoko, jak ukázaly třeba letošní Olympijské hry v Sochi.