NEJDELŠÍ ZÁPAS HISTORIE KHL PROMĚNILI VE VÝHRU HOSTÉ Z DONĚCKU

– PRAHA, 21. 03. 2014 (her) – 126 minut a 24 vteřin, tak zní nová hodnota rekordu v délce trvání jediného duelu KHL. Právě tato meta padla ve druhém čtvrtfinálovém zápasu mezi domácím Lvem Praha a hosty z ukrajinského Doněcku. Na konci hry, ve které se prodlužovalo hned čtyřikrát, byli šťastnější hráči Donbassu, kteří si tak po dvou zápasech odvezli z Prahy příjemný stav 1:1 na zápasy. Domácí museli před utkáním pozměnit sestavu. Po prvním čtvrtfinále totiž nemohli nastoupit jak Niko Kapanen, tak švédské duo Calle Ridderwall a David Ullström. Místo posledně jmenovaného v první útočné formaci zaujal uzdravený Jakub Klepiš, do třetího útoku se posunul Michal Birner a ve čtvrtém se objevil Tomáš Kubalík.

Na hráčích Donbassu bylo hned od počátku vidět, že chtějí odčinit předchozí prohru. Aktivně napadali v rozehrávce a nepouštěli domácí do šancí. Navíc sami využili hned tu první vážnější – už na začátku páté minuty překvapil obranu Lva Jevgenij Dadonov, krásně se obtočil kolem brány a zavěsil k bližší tyči. Lvi jako by se v nově sestavených formacích nemohli poskládat. Na ledě se spíše hledali a otěže zápasu třímal pevně v rukách Doněck. Jenže na konci sedmnácté minuty sestřelil Jakuba Nakládala u hrazení kapitán hostí Fedotěnko a odešel předčasně do sprch. V dlouhé přesilovce domácí konečně srovnali nejen sebe, ale také skóre. Oystrickovu střelu ještě brankář Leighton vyrazil, ale na dorážku Petra Vrány už nestačil – 1:1. A přesně stejný scénář měla o minutu a půl později i branka, kterou se Lev dostal do vedení. Tentokrát hostující brankář vyrážel střelu Mäenpääho, ta se odrazila k Vránovi a obrat byl dokonán.

Do druhého dějství nastoupil pražský celek stále ještě ve výhodě jednoho muže v poli a probuzený střelec Vrána mohl ani ne dvacet vteřin po vhazování zkompletovat hattrick. Tentokrát byl ale Leighton proti. Následný tlak domácích přerušilo až vyloučení O’Byrna, ale přesilovka změna stavu nepřinesla. Donbassu se nedařilo srovnat ani v té další, když na trestné lavici za držení pykal Martin Ševc. Naopak v oslabení ujeli Zackrisson s Thörnbergem, ale střela druhého jmenovaného se mezi tři tyče nevešla.

Vyloučení i nadále přibývali. Nejdříve si šli za vzájemnou potyčku svorně na 2+2 minuty posedět Němec a Jakuceňa, chvíli na to odjel hostujícímu hráči dělat společnost na trestné lavici jeden ze dvou Čechů v ukrajinském celku, Jan Kolář. Skóre se ale opět měnilo až když lavici u trestoměřičů zahříval Jakub Nakládal. Od modré vypálil Běluchin a bylo podruhé vyrovnáno.

Jenže hosté se neradovali vůbec dlouho. Aktivní mladík Matai se prakticky hned po buly natlačil před brankáře a šikovně prostrčil na Lukáše Cingela, který v rychlosti poslal do branky nejdříve puk a potom i hostujícího brankáře.

Ve třetí části hry bylo k vidění poměrně dost nepřesností. Více se do šancí dostávali domácí, ale ani Azevedo, ani Zackrisson tváří v tvář Leightonovi neuspěli. Úspěch v podobě vstřelené branky si tak připsali až pět minut před koncem základní hrací doby hosté – Běluchin vypálil od modré a Vehanen, který toho přes clonící hráče moc neviděl, si prohlédl puk až v síti. Utkání tak dospělo do prodloužení.

Krátce po jeho začátku se do útoku dostal Sekáč, natlačil se před bránícího Razina, který ho fauloval. Rozhodčí ale sáhl místo k trestnému střílení jen k udělení dvou trestných minut, během kterých se následně Lev díky skvělému bránění Doněcku víceméně nedostal do šance. Šest minut před koncem prvního prodloužení pak ve vyložené Šanci minul Birner a hráči se odešli občerstvit do kabin před druhým prodloužením.

V něm hned na začátku mohl o výhře hostů rozhodnout Teemu Laine. Jeho vlastní střelu k němu vyrazil gólman Vehanen zpátky, ale Laine už ji v rychlosti nedokázal zasunout za záda strážce domácí svatyně. Největší šance druhého prodloužení si hráči schovali až na jeho konec. Nejdřív se před hostujícího brankáře prokličkoval Sekáč, kterému se ale nepodařilo Leightona zmást, v posledních sekundách pak najížděl na Vehanen osamocený Dadonov, ale ani on svoji velkou možnost v rozhodující branku neproměnil. To už bylo za hráči plných 100 minut hry.

Ve třetím prodloužení připravili domácí svým věrným fanouškům pěkné drama. Nathan Oystrick si šel za podražení na dvě minuty odpočinout na trestnou lavici a při jeho vyloučení unavení domácí hráči bránili jen s vypětím všech sil. Po návratu Oystricka se hra přelévala z jedné strany na druhou. Z šancí domácích stála za řeč snad jen šavlovačka Sekáče s Klepišem, kteří se snažili ve velkém zmatku těl před bránou usměrnit volný puk za Leightonova záda. Hostující gólman ale jejich pokusy kryl. To na druhé straně Jakuceňa Vehanena překonal, ale jeho střela pouze rozezněla břevno branky Lvů. Poté, co hráči obou týmů opět odešli do šaten, bylo jasné jen jedno – padl zase jeden rekord KHL. Nejdelším utkáním totiž až doteď byl zápas Severstalu Čerepovec s Lokomotivem Jaroslavl. Ten ukončil v čase 118:48 Denis Kazionov.

Nástupem do čtvrtého prodloužení de facto hráči nastupovali už ke třetímu zápase v řadě. Zatímco ten první (regulérní hrací doba – 60 minut) skončil 3:3, ve druhém (trojí prodloužení po 20 minutách) gól nepadl. Zatímco všichni normální smrtelníci se v Praze už chystali ke spánku, holešovická hala bouřila. Sice trochu unaveně, ale přesto stále vytrvale přicházela podpora z obou táborů. Řady domácích fandů v hledišti prořídly jen minimálně, hostující skupinka mladých fanoušků povzbuzovala své hokejisty také vytrvale. A nejunavenější ze všech byl zřejmě Jevgenij Běluchin, který 7 minut po půlnoci v čase 126:24 napřáhl v mezikruží, prostřelil Vehanena a všechno, co mu stálo v cestě, a poslal všechny aktéry předlouhého druhého čtvrtfinále na kutě.

LEV PRAHA – DONBASS DONĚCK

3:4p

(2:1, 1:1, 0:1 – 0:0, 0:0, 0:0, 0:1)

Podrobný rozpis vstřelených gólů a soupisky najdete v prémiovém článku

Zápasy v Bratislavě zde

_________________________________________________________________________________________

Jakub Nakládal zdraví Petriho Vehanena během tradičního předzápasového rituálu.

Maxim Jakuceňa se dostal až těsně před Vehanena, branka z toho ale tentokrát nebyla.

Oystrick se postaral hostujícího Zacharova přímo ukázkově.

Fedotěnko svým faulem dozajista ovlivnil zápas. Jeho vyloučení na pět minut + do konce utkání dokázal dvakrát potrestat Petr Vrána a domácí Lev byl v laufu.

Radost domácího publika poté, co šli hráči Lva do vedení 2:1.

Petteri Wirtanen se díky zmatkům v obraně Donbassu na jednu chvíli octl i na postu gólmana.

Fanouškovská dvojice otec – syn získala během zápasu cennou trofej – zlomenou hokejku jednoho z hráčů.

Jiří Sekáč měl v dlouhém prodloužení hned několik šancí, puk se do branky neprotlačil.

Roztleskávačky vytrvale poskakovaly do rytmu stále nových a nových písní, které při přerušení pouštěl domácí DJ. Když chvíli před půlnocí zazněla z reproduktorů známá znělka z večerníčku, neubránily se pobaveným úsměvům.

Jakub Matai patřil v dresu pražanů mezi nejaktivnější – pral se o každou šanci a neváhal se postavit i o hlavu větším protihráčům.

Puk s potiskem play-off zůstal uvězněný v síti nad plexisklem za bránou hostí. Hráči domácích by jej takhle radši viděli v síťce Leightonovy branky.

Ani z velkého závaru před bránou domácí gól vstřelit nedokázali. Hostující gólman byl i po více než 100 minutách na ledě pozorný.

Hodiny nad sektorem hostů se blížily k půlnoci, ale zápas HC Lev Praha vs. Donbass Doněck byl stále v plném proudu.

Gól! Hosté v čase 126:24 vsítili svoji čtvrtou branku a převážili tak vyrovnaný souboj na svoji stranu. Zatímco domácí zklamaně opouštěli hrací plochu nebo nevěřícně polehávali na ledu, hostující Donbass v klubku oslavoval skoro jako kdyby vyhrál Gagarinův pohár. K tomu je ale cesta ještě velmi dlouhá.

Diváci viděli unikátní zápas. Většina z nich, včetně tohoto klubka mladých fanoušků Doněcku, vydržela až do konce a přihlížela historickému zápisu do statistik.