LABUTÍ PÍSEŇ SLAVNÉHO SPARTAKU V PRAZE?

– PRAHA, 04. 03. 2014 (her) – V posledním domácím utkání základní  hrací části KHL přivítal pražský Lev moskevský Spartak. V zápase týmů z opačných pólů tabulky už nešlo o celkové pořadí. Zatímco hosté měli tu nepříjemnou jistotu, že se jich souboje o Gagarinův pohár už letos týkat nebudou, hokejisté Lva naopak nemohli skončit na jiném než třetím místě, které jim zajišťovalo, že budou play-off zahajovat na vlastním kluzišti. Přesto se nejednalo o zápas, ve kterém by už vůbec o nic nešlo. Lev měl před sebou možnost prodloužit vítěznou sérii na domácím hřišti na devět výher v řadě a také možnost zařadit se mezi týmy, které v sezóně 2013/14 překročí hranici 100 bodů. To se doposavad podařilo pouze třem celkům a HC Lev Praha se tak mohl zařadit po bok té největší elity celé KHL – Dynamo Moskva, SKA Petrohrad a Metallurg Magnitogorsk. Hosté ale ke konci sezóny také nepolevili – naposledy vyloupili Bratislavu (0:3) a ani v dalším středoevropském hlavním městě neplánovali vydat svoji kůži lacino.

Na Lvech bylo vidět, že především chtějí šetřit síly před play-off. Do branky se postavil Atte Engren a v poli mazáky Vránu, Mäenpaa, Azeveda a Thörnberga nahradili hráči, kteří obvykle tolik prostoru nedostávají. Vlastní utkání začali lépe hosté, tlačili se do útoku, ale dvě ostré střely Lemťugova cíl nenašly. Na druhé straně se pokoušel prosadit Ullström, ale dopadl stejně. Ujala se až střela mladíka Pacovského, která vymetla pavučinku Šesťorkinovy klece a domácí vedli 1:0. Pro šťastného střelce to byl vůbec první soutěžní gól v dresu Lva. Hostující Spartak se hnal za vyrovnáním a to na sebe nedalo dlouho čekat. Spartak přesilovkovým zámkem uvěznil Lvy v jejich třetině, Volkov poslal puk na modrou Želdakovovi a ten propálil vše, co mu stálo v cestě, 1:1.

Hned po startu druhé třetiny se utrhli Novotný s Ullströmem a jeli dva na jednoho, ale Novotný místo střely ještě hledal spoluhráče, který přihrávku nedokázal zpracovat. Ve dvaadvacáté minutě Řepík obral o puk Šesťorkina, operujícího za bránou, ale puk do brány nedostal ani odrazem. Druhé dějství pokračovalo poněkud vlažným tempem, šance si vytvořili oba týmy spíše v přesilovkách – domácí po vyloučení Andersona a hosté ve chvíli, kdy na trestné lavici seděl Sekáč, ale ani jednomu týmu se branku vsítit nepodařilo.

Hostům se i na začátku třetí třetiny dařilo aktivně napadat rozehrávku Lvů a největší boje se tedy odehrávaly poměrně daleko od obou brankářů. Dvakrát se do šance dostal Birner, ale v obou případech byl gólman Spartaku pozorný. Na druhé straně měl Engren co dělat s vícenásobnou dorážkou Toluzakova. Skóre se ale opět měnilo ve prospěch domácích, To když Oystrick výborně našel volného Birnera a ten se kousek před brankáře soupeře nemýlil. Lvy branka povzbudila, operovali na území nemohoucího Spartaku a zdálo se, že už utkání dohraje ke kýženému vítězství. Pět minut před koncem hrací doby se ale odražený kotouč dostal k osamocenému Lemťugovovi, který měl dost času nejen zamířit, ale i se pořádně napřáhnout a ze dvou metrů nedal Engrenovi šanci.

V nastavení se neprosadil ve velké šanci Sekáč ani nikdo jiný a utkání tak dospělo až k nájezdům. Z šesti střelců puk za záda soupeřova gólmana dostal pouze veterán Vjačeslav Kozlov a rozhodl tak nejen o konci domácí vítězné série, ale i o tom, že na překonání stobodové hranice bude muset HC Lev Praha čekat minimálně do další sezóny.

(P – pořadí na konci sezony, Z – počet zápasů odehraných, V – vítězných, P – prohraných, S – skore, B – počet bodů v sezoně, RS – rozdíl skóre)

Slavný Spartak Moskva balancuje nad propastí. Slavnému klubu, který je sovětským mistrem z let 1962, 1967, 1969 a 1976 hrozí finanční krach. Na petici fanoušků požadující zachování klubu je již více než 130 tisíc podpisů. Tabulka názorně ukazuje výkonnostní propad Spartaku za dobu jeho působení v KHL. Legenda jménem Spartak Moskva tak možná hrála v Praze svůj historicky poslední zápas. Věřme, že tomu tak nakonec nebude. Legendy musí žít!

VÝSLEDEK:

LEV PRAHA – SPARTAK MOSKVA

2:3sn

(1:1, 0:0, 1:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Pacovský (Novotný, Gragnani), 48. Birner (Oystrick, Němec) – 14. Želdakov (Volkov, Bodrov), 56. Lemťugov, rozh. náj. Kozlov

HC LEV Praha: Engren – Gragnani, Ševc, Oystrick, Němec, Jaakola, O´Byrne, Humphries, Nakládal – Ullström, Novotný, Pacovský – Sekáč, Zackrisson, Ridderwall – Birner, Kapanen, Řepík – Matai, Cingel, Kubalík.

Spartak Moskvaa: Šesťorkin – Kulik, Bodrov, Želdakov, Sergejev, Sorokin, Grišin, Jermakov, Mamkin – Volkov, Kvaša, Kozlov – Špirko, Wandell, Lemťugov – Anderson, Nikulin, Toluzakov – Medvěděv, Ignašin, Pešechonov.

Rozhodčí: Baluška, Nalivajko – Goljak, Parfjonov.

Diváci: 4 624

Střely na branku: 27 – 26

_________________________________________________________________________________________

Spencer Humphries zastavil postup Vjačeslava Kozlova na poslední chvíli. Hráč, který nastupoval od října v Litoměřicích, konečně zase dostal prostor v ostrém zápase KHL. Doufejme, že se jeden z nadějných obránců, hrající dříve v kanadské WHL za Calgary Hitmen, bude prosazovat na ledě čím dál tím více.

Poklidné tempo utkání ukázaly i přesilové hry. Vůbec první v utkání přišla až v osmnácté minutě utkání, kdy na trestnou lavici usedl Ryan O’Byrne. Celkově rozhodčí rozdali jen tři tresty, ani domácí ani hosté početní převahu nevyužili.

Domácí fanoušci opět byli slyšet, jak malí, tak velcí. Na play-off budou svoje hlasy jistě potřebovat.

14. Dinamo Minsk 54 13 4 6 31 102:161 53

Kari Jalonen, trenér pražanů, se příliš často neusmívá. Bude mít play-off pořádný důvod?

David Ullström patřil při absenci elity týmu k těm nejlepším. Mezi třemi hráči se ale v tomto případě sám neprosadil.

Brankář Engren zastoupil jedničku Vehanena obstojně. Za jeho záda prošly jen dvě střely z šestadvaceti a ani v jednom případě finský gólman nenesl na obdržené brance vinu.

Jakoby i po vstřelení branky vlažnou oslavou domácí ukazovali, že se jim v hlavách honí spíše už myšlenky ohledně vyřazovacích bojů.

Nikolay Lemťugov patřil k nejaktivnějším hráčům hostí. Jeho střela z pětapadesáté minuty si ještě cíl nenašla, o minutu později už bylo ale jeho přičiněním srovnáno.

Roztleskávačky v přestávkách neustále hnaly publikum do akce.

Kozlovova bekhendová klička byla jediným úspěšným receptem v nájezdech a hosté tak urvali výhru.

Kapitán Lvů Novotný se rozloučil s publikem, přátelsky klepl fotografa hokejkou a odešel do kabiny plánovat, jak přelstít Medvědy od Jadranu.

Utkání mezi CSKA a Dinamem Minsk (3:0) a Slovanem Bratislava se záhřebským Medveščakem (2.3) přisoudila jako soupeře Lvům právě chorvatského nováčka, jedno z největších překvapení celé letošní ligové sezóny.