LOCH ŠAMPIONEM, BANANI SE ROZBIL NA ATOMY

– ALTENBERG, 18. – 19. 01. 2014 (mk, can, syn) – Úřadující olympijský vítěz Felix Loch (GER) to na dráze v Altenbergu neměl vůbec jednoduché. Po prvním kole vedl ruský bombarďák Albert Demčenko, který před Soči výkonnostně povyrostl. Na Locha si ale nepřišel, pro německého šampiona je dráha v Altenbergu jednou z nejoblíbenějších a nebyl zde poražen od zimy 2009. Ve druhé rundě zajel nejrychlejší čas dne (54.295 s) zatímco Rus až pátý čas druhého kola (54.788 s) a mohl tak slavit i celkový triumf ve Světovém poháru! I přesto, že německý národní tým nebude startovat na posledním podniku v lotyšské Siguldě a dá přednost přípravě na Olympijské hry. S náskokem 170 bodů nemůže být již předstižen.

Na druhé místo se tlačí legendární četník, Ital Armin Zöggeler (OH 2-1-2), jež byl dnes pátý a na druhého Němce Möllera (dnes čtvrtého) mu chybí jen 20 bodů. Čech Ondřej Hyman dokončil na 23. místě, když měl lepší první kolo za 55.160 s, druhé 55.312 s.

Dvojsáně vyhráli Němci Wendl/Arlt. Češi Lukáš Brož/Antonín Brož dojeli na čtrnáctém místě, Kvíčala/Kuděra skončili předposlední, devatenáctí. Nedělní závod žen se stal kořistí Němky Natalie Geisenbergerové, která jako jediná stlačila v prvním kole čas pod 53 s (52.895 s) a vyhrála už celkově Světový pohár. Za zmínku stojí šesté místo Američanky Erin Hamlin (šestá i celkově ve SP), která byla po první rundě až 18. a ve druhé časem 53.350 s málem proletěla až na stupně vítězů. Nakonec ji od nich dělilo jen 87 setin sekundy!

Exotický reprezentant království Tonga Bruno Banani se bohužel do sobotního závodu nedostal. V páteční kvalifikaci jako jediný do cíle nedojel, když se ve spodní části tratě v rychlosti 120 km/h rozbil  a saně dojely do cíle bez něj. Zřejmě přecenil své síly a sáňky rozjel příliš rychle, protože ještě po karuselu jel někde na hranici 25. místa! Podle nepotvrzených zpráv se sklouzl po slupce od banánu, kterou do koryta vhodil neukázněný divák, ale to by byla od nás již čistá spekulace. Banani ale není úplným ořezávátkem. Na loňském MS dojel  28. Uvidíme, co předvede na Olympiádě v Soči.

Tradiční štafety zemí vyhráli Rusové před Kanadou a Německem. Slováci skončili na krásném pátém místě, naši na sedmém. Italské družstvo bylo diskvalifikováno, protože Armin Zöggeler na startu nakopl startovací dvířka. Štafety jsou divácky velice oblíbenou disciplínou, protože nejdříve se do koryta vydává žena, poté co projede cílem na zvukové znamení vyráží muž a stejně tak po zvukovém znamení vyráží na trať dvojsáně. Počítá se výsledný čas všech, když dvojsáně protnou cílovou metu.

Lotyši při nedělních štafetách v karuselu.

Albert Demčenko (RUS) bezprostředně po projetí cílem finálového kola už vidí, že nevyhrál. Na Locha mu chyběly tři desetiny sekundy.

Na výjezdu z Omegy Felix Loch (GER).

Andi Langenhan (GER)

Nejlepší z Norů, desátý Thor Haug Norbech – 1:49:858 s.

Na startu Češi Brož/Brož.

Italské dvojsáně Oberstolz/Gruber desátí – 1:24.501 s.

Člen síně slávy FIL – Georg Hackl (GER) už dnes připravuje sáně šampiónům.

Reinhard Egger (AUT) jedenáctý – 1:49.893 s.

Švýcar Gregory Carigiet po první rundě desátý, nakonec celkově sedmý – 1:49.776 s.

Dominik Fischnaler (ITA) zklamal. Obě kola zajel špatně a bylo z toho nakonec 30. místo.

Zleva Eggert/Benecken (GER), Wendl/Arlt (GER) a Penz/Fischer (AUT).

Brožové lepší ze dvou našich dvojsání – 1:24.860 s.

Felix Loch (GER) před startem.

Rieder/Rastner (ITA), šestí – 1:24.255 s.

Jediný Čech na startu Ondřej Hyman – 23. místo.

Martins Rubenis (LAT) 17. místo.

Andi Langenhan (GER) bezprostřeně v cíli na třetím místě.

Česká posádka Brož/Brož.

Člen ruského týmu připravuje skluznice dvojsání.

Samuel Edney (CAN) šestý, zde se ještě soustředí před druhým kolem.

Pro Ncz: fotoreportéři Martin Kozák, Josef Čančík, Jiří Synek