GREG HANCOCK SE MUSEL SKLONIT PŘED AUSTRALANEM DARCY WARDEM

– PARDUBICE, 29. 09. 2013 (syn) – V Pardubicích to byl dlouhý, předlouhý plochodrážní víkend. Nejprve v pátek kroužili junioři po oválu při 39. ročníku Zlaté stuhy juniorů a českým fanouškům udělal radost Václav Milík, který bral třetí místo za Polákem Pieszczekem a vítězným Finem Timo Lahtim. Po juniorech se na dráze proháněli jezdci na Flat Tracku v rámci 5. kola FIM Flat Track Cupu. Suverénně vládl Ital Vesprini. Poté v sobotu připravili pořadatelé finále MS družstev jezdců do 21 let. I zde jsme vybojovali třetí příčku, když naši mladíci ve složení Milík, Holub, Krčmář, Čejka porazili Austrálii. Z vítězství se radovali Dánové, stříbrný věnec brali Poláci.

HLASY ZE ZÁKULISÍ: Pavel Lejhanec, klenotník: „Každý rok se při práci na zlaté přilbě vyskytne něco nového, něco překvapivého. Práce na ní je takovým zeleným stromem života. Víte, vždy jsem strašně nervozní, když v ní jezdec jede to čestné kolo, aby mu nespadla na zem. Ale to se myslím už vyřešilo novým polstrováním, ale nikdy neříkej nikdy, prostě strach o ní mám pořád. Dříve tolik neseděla a závodník si ji přidržoval rukavicí od písku a to jí poškodil ze všeho nejvíc. Dívám se jak ostříž, když se jede to čestné kolo a když si na ni ani jednou nesáhne, to si pak vydechnu ze všech nejvíc! Mnohokrát se také stalo, že jsme přilbu opravovali, protože si ji jezdec poškodil, když pospíchal na nějakou další, už bezvýznamnou akci. V poslední době si ale na ni vítězové dávají větší pozor. Polotovar na letošní přilbu jsme měli už dva roky a intenzivně se na ní pracuje od února či března. je to taková nárazová práce, které se věnuji o víkendu a rytec potom práci dokončí. Jinak to nejde,“ uzavřel Pavel Lejhanec rozhovor pro náš magazín. Přilbu vyráběl letos již po dvacáté druhé. Každý broušený kámen na přilbě, z Kunětické hory,  připomíná jednu oběť historie závodu. Tři jezdci zahynuli na travnatém oválu, kde se jezdilo do roku 1963, dalších šest obětí si vyžádal ovál ve Svítkově.

Nedělní ráno přivítalo fanoušky ploché dráhy slunečným dnem a davy lidí začaly proudit do hlediště svitkovského stadionu. 65. ročník Zlaté přilby nabídl maraton 32 jízd. Než se jezdci prokousali skupinami až do finále, začalo se stmívat a finálová jízda se již jela pod světly. Ve vylučovacích jízdách skončili naši Kůs, Petrák a  Holub, ve čtvrtfiále potom Suchánek, Štichauer, Milík a Krčmář. Semifinále nakonec jel jediný Josef Franc. Nutno poznamenat, že semifinále neviděly ani hvězdy jakými jsou Harris (GBR), Jonsson (SWE) a Bjerre (DEN). Josef Franc v semifinálové skupině porazil dvakrát pouze Petera Ljunga (SWE) a to na finále nestačilo. V malém finále dojel pátý, celkově tedy jedenáctý.

I populární Švéd Antonio Lindback na finále nedosáhl. Ve třetí jízdě semifinále to pořádně pokazil, dojel až pátý před Doylem (AUS) a před ním jedoucí Przemyslaw Pawlicki (POL) jej tak o bod přeskočil a do finále se dostal. Finále začalo naprosto skandálně. Polský rozhodčí Wojciech Grodzki vyloučil za překročení dvou minut na startovní čáře, super favorita Mateje Žagara (SLO)! Myslet si svoje o tom, že ve finále jeli tři Poláci a Žagar byl pro ně příliš těžkým soustem, je jen čirou spekulací, ale podobné hlasy se nesly z hlediště na stadiónu. Ohlušující pískot davů dal Grodzkimu najevo, co si o něm myslí …

Matej Žagar (vlevo) tak rezignovaně opustil startovní čáru. Velké finále začalo zostra, ale jen v pěti jezdcích. Do čela šel Darcy Ward (AUS) a už před sebe nikoho nepustil. Greg Hancock (USA) toužící přilbu konečně urvat pro sebe (už v roce 2000 byl stříbrný) jej stíhal marně. První z poláků Przemyslaw Pawlicki byl až třetí.

Finále. Zleva Ward (AUS)(1.), Hancock (USA)(2.), Dudek (POL)(5.), Pawlicki Przemyslaw (POL)(3.), Pawlicki Pioter (POL)(4.).

Darcy Ward (AUS) bezprostředně po svém finálovém vítězství. Ceněná trofej v podobě zlaté přilby putuje letos po osmé k protinožcům. Před Wardem vyhráli z Australanů Adams 4x, Crump 2x a Sullivan.

VÝSLEDKY:

FINÁLE MALÉ FINÁLE
pořadí st. číslo jméno nat. pořadí st. číslo jméno nat.
1 3 WARD Darcy AUS 7 21 KASPRZAK Krzysztof POL
2 30 HANCOCK Greg USA 8 1 DOYLE Jason AUS
3 23 PAWLICKI Przemyslaw POL 9 8 HOLTA Rune POL
4 22 PAWLICKI Pioter POL 10 27 LINDBÄCK Antonio SWE
5 20 DUDEK Patryk POL 11 31 FRANC Josef CZE
6 25 ŽAGAR Matej SLO 12 28 LJUNG Peter SWE

.

Stupně vítězů, zleva Hancock (USA), Ward (AUS), Pawlicki (POL).

Semifinálová skupina, ve žluté Australan Doyle.

Greg Hancock (USA) ve žluté, vyhrál svoji první semifinálovou jízdu. Za ním Pioter Pawlicki (POL), Peter Ljung (DEN).

Nejhezčí deštníková dívka.

Brusič mantinelu, Przemyslaw Pawlicki (POL).

Josef Franc držel český prapor nejvýše. Pohříchu to stačilo až na 11. místo.

Pan čerpadlář.

Matěj Kůs dře kombinézu po pardubickém štěrku. Ve své druhé jízdě. Stálo jej to postup do čtvrtfinále.

Antonio Lindbäck (SWE)

Těšení se na stupně vítězů. Vlevo Hancock (USA) vpravo Ward (AUS).

HLASY Z DEPA: Josef Franc (CZE): „Malé finále bylo pro mě takové osobní maximum. Bylo tam dobře nakročeno, ale jezdeckou chybou jsem si to pokazil. V tak velkém závodě se nedává nic zadarmo. Velké finále to je můj sen pořád, letos se mi nedařilo a jel jsem bez nějakých větších ambicí. Měl jsem tady tři motorky, ale v závodě jsem použil jen jednu, zkoušel jsem při startech i dvě zbývající, ale nebylo to úplně ono. Nastavení bylo jiné, než bych tady použil, ale fungovalo to perfektně od začátku až do konce, takže potud si nemohu vůbec na nic stěžovat. Včera jsem viděl Poláky, ty jejich rakety a říkal jsem si, jestli jim vůbec stačím a vidíte, celkem se to dalo. Zda se cítím lépe na dráze mezi šesti závodníky? Myslím si, že se každý dobrý závodník soustředí na sebe a na to vyhrát jízdu. A je to o psychice, když si je člověk jistý, může jich tam být klidně deset a vyhraje,“ uzavřel rozhovor sympatický český jezdec.

Dva největší soupeři druhé semifinálové skupiny. 22 Pioter Pawlicki přijímá gratulaci od 30 Grega Hancocka.

Čestné kolo Darcyho Warda se zlatou přilbou na hlavě.