TROJSKÝ KŮŇ ŘEHTAL ČESKY!

– PRAHA, 12. – 15. 09. 2013 (her, can, syn) – Úspěšné mistrovství světa v Tróji mají za sebou čeští fanoušci. A nejen oni. Ovšem jako pořádající země a slavící letos 100 let organizované kanoistiky v Čechách jsme z kanálu vylovili celkem šest medailí. Pět medailí mají Francouzi. Když se v sobotu jelo mužské finále K1 otřásala se hlavní tribuna v základech a bylo s podivem, že se neuvolnilo něco z tisíce tyčí a šroubů. Nad Vltavou se nesl frenetický řev fandícího davu a hysterický komentátor burcoval publikum frází: „Ty to chceš, ty to chceš, vy ho chcete … !“ A Vavřinec Hradílek s Jiřím Prskavcem zajeli ze všech nejépe! Pak už následovala společná koupel i s trenérem. Jiří říkal, že už od poloviny trati nemohl, ale od třetí branky slyšel skandování jako jeden velký řev a to ho hnalo skoro samo do cíle. Tam s napětím čekal na Poláka Polaczyka, zda ho nepředjede. Nepředjel. O 8 setin … Když Vávra dával rozhovory novinářům, za plotem se tísnilo velké množství fanoušků. Čekali na to, až český kajakář projde kolem nich a budou si na něj moci sáhnout. I přesto, že z něj tekla voda na všechny strany. Taková euforie to tam u Trojského koně byla.

V ženském semifinále K1 se marně snažila nestárnoucí Štěpánka Hilgertová, ale na finále nedosáhla. Skončila 15. Přitom kdyby si odpustila druhý dotek na 12 brance, mohla ve finále být. Druhá Češka, Kateřina Kudějová, sjela kanál nejrychleji a hlavně čistě! Semifinále vyhrála a finále tak jela jako poslední. Ale očekávání, za skvělé finálové atmosféry, nenaplnila. Jízda jí nevyšla stejně jako legendě ze Slovenska, Kaliské. Chytila se do válce a příliš dlouho se z něj nemohla dostat. Dva doteky už nic neřešily. Bylo z toho 8. místo, Kaliská dopádlovala ještě o stupínek níže, šampionkou se stala Emilie Fer (FRA).

Brit David Florence vyhrál C1 a ke zlaté medaili přidal na šampionátu ještě zlato z C2 a bronz z družstev. Stal se tak nejůspěšnějším závodníkem v Tróji. Stanislav Ježek (7.) a Michal Jáně (8.) jeli finále. Stanislav Gebas (11.) jen těsně nepostoupil do ze semifinále. Kateřinu Hoškovou (16.) hodně mrzí padesátka za neprojetí povodné 18, za což mohly chyby na dvou předchozích brankách a Češky (Jančová 17.) tak ve finále chyběly. Suverénním způsobem zvítězila Australanka Jessica Fox. Protáhla se kanálem mrštně jak australská liška a nedala nikomu nejmenší šanci. Se třemi doteky byla v cíli  o 13 sekund přede všemi!

Naše parádní disciplína C2 byla derniérou Volfa se Štěpánkem a tak bylo publikum zvědavé, jak se loučení vydaří. Ve finále jsme do čtvrtého místa měli všechny tři lodě (Kašpar – Šindler, Volf – Štěpánek, Karlovský – Jáně D.) Nakonec zlato doslova před nosem vyfoukli „Volfíkům“ Britové Florence – Hounslow o 4 setiny sekundy hozením lodě do pásky! Další dvě zlata a stříbro jsme přidali v družstvech a tak jsme měli tolik medailí (celkem 16 kousků na krky), že jsme s nimi mohli klidně okovat čtyři Trojské koně.

Češi Hradilek a Prskavec dali světu dokonalý mat a brali obě nejcenější medaile ve finále K1. Na snímku bezprostřední radost po skoku trenéra do Trojského kanálu.

Němec Franz Anton se do finále C1 jen těsně nedostal. Měl jediný dotek na 18 brance. Na finále mu chybělo 2,2 sekundy.

Díky tomuto hození lodě do cílové pásky vyhráli C2 Britové David Florence a Richard Hounslow. O nicotné 4 setiny vteřiny připravili o zlato Čechy Volfa se Štěpánkem!

.

VÝSLEDKY MS 2013:

.

C1 MUŽI
*
C1 MUŽI DRUŽSTVA
1. David Florence (GBR) 1. Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš (SVK)
2. Alexander Slafkovský (SVK) 2. Sideris Tasiadis, Jan Benzien, Franz Anton (GER)
3. Benjamin Savšek (SLO) 3. D. Chanut Gargaud, J. Marc, N. Peschier (FRA)
C1 ŽENY
*
C1 ŽENY DRUŽSTVA
1. Jessica Fox (AUS) 1. Jessica Fox, Rosalyn Lawrence, Alison Borrows (AUS)
2. Mallory Franklin (GBR) 2. Kateřina Hošková, Monika Jančová, Anna Koblencová (CZE)
3. Caroline Loir (FRA) 3. Mira Louen, Lena Stoecklin, Karolin Wagner (GER)
K1 MUŽI
*
K1 MUŽI DRUŽSTVA
1. Vavřinec Hradilek (CZE) 1. Daniele Molmenti, Andrea Romeo, Giovanni de Gennao (ITA)
2. Jiří Prskavec (CZE) 2. Grzegorz Polaczyk, Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela (POL)
3. Mateusz Polaczyk (POL) 3. Boris Neveu, Etienne Daille, Mathieu Biazizzo (FRA)
K1 ŽENY
*
K1 ŽENY DRUŽSTVA
1. Émilie Fer (FRA) 1. Štěpánka Hilgertová, Kateřina Kudějová, Eva Ornstová (CZE)
2. Nouria Newman (FRA) 2. Jasmin Schornberg, Claudia Baer, Cindy Poeschel (GER)
3. Jasmin Schornberg (GER) 3. Urša Kragelj, Eva Terčelj, Adja Novak (SLO)
C2 MUŽI
*
C2 MUŽI DRUŽSTVA
1. David Florence/Richard Hounslow (GBR) 1. O.Karlovský/J. Jáně, J. Kašpar/M. Šindler, J. Volf/O. Štěpánek (CZE)
2. Jaroslav Volf/Ondřej Štěpánek (CZE) 2. Peter a Pavol Hochschornerovi, L. a P. Škantárovi, T. Kučera/J. Bátik (SVK)
3. Ladislav a Peter Škantárovi (SVK) 3. D. Florence/R. Hounslow, R. Davies/M. Lister, A. Burgess/G. Pitt (GBR)
* Olympijské disciplíny  C – canoe  K –  kayak

.

Jessica Fox (AUS) vyhrála C1 i se třemi šťouchy a drtivým náskokem 13 sekund před Mallory Franklin (GBR).

Ital Daniele Molmenti vybouchl jako úřadující olympijský vítěz K1 už v semifinále. Jel sice čistě, ale pomalu. Bylo z toho 22. místo.

David Florence (vpravo) a Richard Hounslow (GBR) se zlatými medailemi na krku za vítězství v C2. David Florence se stal nejúspěšnějším závodníkem MS se dvěma zlaty a jedním bronzem.

Němci Schroeder – Henze chtěli víc než skončit v semifinále (15.)

.