ZAK MAYTUM ŘEZAL ZATÁČKY MISTROVSKY

– KOZÁKOV, 24.-27.7. 2013 (can, syn) – Letošní Kozákov Challenge se jel popáté a poprvé pod hlavičkou světové federace IDF. Není pravdou, že to bylo poprvé světově, jak píší některé plátky. Jezdilo se tady světově i dříve, jen to bylo v jiném sdružení (IGSA). Nevíme zda je to cesta dobrá, jako v boxu několik mistrů světa, ale viditelným pozitivem byla účast světové špičky, výborná organizace a množství odjetých jízd až do sobotního finále jednotlivých disciplín. „Federace IDF zakoupila nové měření časů od renomované firmy, závodníci jezdí s čipy. Tolik měřených jízd jako se odjelo letos, se tu ještě nikdy nejelo. Celková komunikace je nyní na lepší úrovni, proto jsme se rozhodli s IDF spolupracovat,“ uvedl Jakub Křovák z CGSA. Od čtvrtečních kvalifikací, kdy se jezdci seřadili jednotlivě podle časů, směřovalo vše k finálovým jízdám, které se už jezdí ve čtyřech a pro diváky to je dramatická podívaná. Pohříchu některé souboje končily ještě dříve než začaly. Tedy v první zatáčce. Zde také havaroval v 1/8 finále Per Christner, kvůli čemuž byl závod přerušen a čekalo se dokonce na vrtulník. Z tohoto nejtěžšího pádu letošního závodu vyšel Švéd podle posledních zpráv nakonec dobře. Nejprestižnější finále Open Skateboard začal Maytum (USA) s rozvahou a takticky z posledního místa. Postupně se propracoval na druhé místo ve spodní části trati a v závěrečné ostré pravé zužitkoval svoji rychlost a vyhrál před Personem (SWE) a Switzerem (CAN). Španěl Echegaray dokonce vyhrál obě nejrychlejší kategorie Street Luge a Classic Luge! Přísná bezpečnostní opatření divákům lehce znechutila radost ze slunečných dní a skateboardingu. Žádný kontakt, žádné fandění nadoraz, všechny hlídat, všechny zachránit. „Děkujeme nechceme,“ znělo od trati unisono. Divák přijde jen, když bude závodníkům blízko. Jinak může hrát doma šachy.

Live reprotáž ze čtvrteční kvalifikace zde.

Jolanda Vogler (SUI) skončila na Kozákově druhá. Nejlepší Češka Lenka Salačová skončila, po loňském 3. místě, v B finále druhá, celkově šestá.

Radost v cíli před Záhořím.

Deen Mondt (NED) (vpravo) letí první do cíle své 1/16 finálové jízdy.

_________________________________________________________________________________________

VÝSLEDKY:

Nat. WR
Open Skateboard
1. Zak Maytum (USA) (4)
2. Adam Persson (SWE) (12)
3. Patrick Switzer (CAN) (5)
Womens Skateboard
1. Marie Bougourd (FRA) (1)
2. Jolanda Vogler (SUI) (2)
3. Tamara Prader (SUI) (3)
Junior Skateboard
1. Connor Ferguson (AUS) (1)
2. Esaja Ekman (SWE) (25)
3. Phillipp Schickor (GER) (28)
Street Luge
1. Mikel Echegaray Diez (ESP) (3)
2. Abdil Mahdzan (MAY) (1)
3. Alexander Frischauf (AUT) (14)
Classic Luge
1. Mikel Echegaray Diez (ESP) (1)
2. Pablo Fouz Rey (ESP) (4)
3. Konstantin Weigl (AUT) (8)

_________________________________________________________________________________________

Finále Open, Persson (SWE) si veze na zádech Maytuma (USA).

Aerodynamická přilba je nutností. Pokud má jezdec ambice na vítězství.

1/8 finálová jízda Open, Ville Hietala (FIN) postoupil z 2. místa, gratuluje mu třetí Deen Mondt (NED). Oba spolu jeli a postoupili už v 1/16 finále. Hietala nakonec došel až do čtvrtfinále, kde však havaroval a cíl neviděl.

Zen Shikaze (CAN) honí čelo.

Zkušený matador Chris McBride (USA) nevypadal na nejlepší místa vpředu, ale poté překvapivě vyhrál B finále a skončil celkově pátý na Classic Luge.

Nejrychlejší místo na trati s ostrou pravou zatáčkou před cílem bylo pro některé závodníky nepřekonatelným oříškem. Nejlepší Street Luge se čtyřmi nápravami a osmi koly zde dosahují rychlosti přes 100 km v hodině. Chadwick Gibson z Austrálie na svůj tvrdý útok z třetího místa doplatil v 1/16 finále.

B finále Open, 1. Dillon Stephens, 2.Calvin Staub, 3. Louis Pilloni, 4. Kyle Martin (na snímku). Ten měl smůlu a při předjíždění v zatáčce před posledním rychlým úsekem skončil v balících slámy. Za všeobecného řevu přihlížejících se posbíral, srovnal kosti a do cíle dojel.

Kyle Martin (CAN)

HLASY Z ASFALTU: „Všechny závody Světového poháru dokáže objet jen úzká špička profesionálů. Já si vybírám ty závody na které mám čas. Pracuji ve Whistleru na pořádání poháru u nás v Kanadě. A jaká trať je nejhezčí? No kdybych řekl jiná než ve Whistleru, tak bych nebyl patriotem, ale Kozákov je hned za ní! Protože tam u nás to je pořád, levá zatáčka, pravá zatáčka a zase levá a zase pravá, ale tady se to dá pořádně rozjet a to je mnohem zábavnější,“ uvedl mezi finálovými jízdami sympatický Kanaďan Lee Cation, jemuž 1/4 finále uteklo jen o maličký kousek.