BIATLONOVÝ SVĚT SE KLANÍ NORSKU

– NOVÉ MĚSTO, 07. 02. – 17. 02. 2013 (syn) –  Již první den, kdy se na Moravě soutěžilo, navštívilo smíšenou štafetu 27 tisíc diváků. A výborná divácká kulisa letošního mistrovství světa pokračuje každým dalším závodem. Ze závodu smíšených štafet mají Češi bronz! Ve sprintech čeští muži nikterak střelecky nazazářili, nejlepší Zdeněk Vítek doběhl na 24. místě a jako jediný z našich chyboval na střelnici jen jednou (0 – 1). Ženy se ukázaly jako lepší střelkyně. Veronika Vítková (10.) a Jitka Landová (47.) byly naprosto bezchybné a Gabriela Soukalová (14.) při výborném běhu minula jednu stojku. Velkou smůlu měla olympijská vítězka Kuzmina (SVK), když se ji v první střelbě v leže zasekla nábojnice v hlavni a než ji pořadatel se šroubovákem vyšťoural ven ztratila půlminutu. Přesto doběhla 17.

Vítěz mužského 10 km sprintu Emil Hegle Svendsen z Norska.

Simon Fourcade (FRA) ve sprintu na 10 km na 34. místě a to i přesto, že střílel bezchybně.

Miroslav Matiasko (SVK) postoupil do stíhačky těsně z 59. místa po sprintu (1 – 1).

Danielo Muller je šéfem českých servismanů. A je Němec. Na starost má cca 240 párů lyží našich biatlonistů. U něj začíná všechno. Konečný úspěch či prohra padá na jeho hlavu.

Divácky atraktivní výjezd z tunelu v podvečerní světelné atmosféře.

Nejlepší z českých závodnic ve sprintu na 7,5 km Veronika Vítková na 10. místě.

Osmá ve sprintu Ann Kristin Flatland (NOR).

Fanny Horn z Norska udělala v každé střelecké položce jednu chybu a skončila ve sprintu na 35. místě.

Norští fans.

Gabriela Soukalová (CZE) měla sprint rozjetý výtečně. Ve střelecké stojce ovšem minula jeden terč, což ji odsunulo na 14. příčku.

Přejímka flint. Žádný krajský přebor. Vše je pečlivě několikrát zkontrolováno.

Jean Guillame Beatrix (FRA) 20. místo, střelba (0 – 2), čas 24:40,1 min.

Australan Cameron Morton musel objet ještě mimo jiné pět trestných kol. Není divu, že z toho bylo nelichotivé 131. místo ve sprinterském závodě.

Servisman musí mít na lyže speciální madlo.

Slovenský trenér je na střelby důkladně připraven a nestydí se za to.

– NOVÉ MĚSTO, 10. 02. 2013 (syn) – Ve stíhacím závodě mužů na 12,5 km a žen na 10 km startuje 60 nejlepších závodníků ze sobotních sprintů. Za Česko pojede 24. Zdeněk Vítek (-1:25 min. za prvním Svendsenem z Norska), 35. Ondřej Moravec (- 1:42 min.) a 52. Michal Šlesingr (- 2:18 min.). Největší medailové naděje má v ženském závodě 10. Veronika Vítková (- 0:51 min. za první Pidhrusinovou z Ukrajiny), 14. Gabriela Soukalová (- 0:57 min.), 47. Jitka Landová (- 2:04 min.).

Ženský stíhací závod byl nadmíru dramatický, o zlaté medaili Tory Berger (NOR) bylo rozhodnuto, ale o stříbro šlo v posledním prudším sjezdu před stadionem mezi Flatland (NOR) a Zaitsevovou (RUS). Norka Rusku objela vnějškem a když se před ní chtěla dostat, přejela ji lyže, spadla a Zaitseva šla také na zem přes ní. Na všem vydělala Polská závodnice Krystyna Palka, která dovezla druhé místo až do cíle. Veronika Vítková se posunula o dvě příčky a byla nejlepší z našich na 8. místě. Dramatický finiš mužů rozhodl pro sebe Svendsen (NOR) o 2,5 cm! před Francouzem Martinem Fourcadem. Naši zastříleli mizerně, zlepšil se jen Ondřej Moravec, jenž se posunul o čtyři místa a skončil 31. Zdeněk Vítek musel dokonce na 7 trestných okruhů.

Třetí zlato pro Svendsena! V dramatickém finiši stíhacího závodu mužů na 12,5 km porazil Nor Martina Fourcada (FRA) o 0,1 sec.

Ač se Martin Fourcade snažil akrobaticky doplachtit za cílovou čáru, na Svendsena mu to nestačilo.

Norská legenda biathlonu Ole Einar Bjoerndalen dnes na střelnici čtyřikrát chyboval (2 – 0 – 1 – 1) a ze čtvrtého startovního místa se propadl na desáte v cíli.

Zátiší s flintami.

Český trenér Ondřej Rybář exkluzivně pro Number CZ před startem stíhacího závodu:

„Ano Michal Šlesingr k dnešnímu závodu nenastoupí, protože i kdyby získal třeba několik bodů do Světového poháru a posunul se o několik míst dopředu, nic to neřeší situaci zde na MS. Potřebuji aby byl v co nejlepší kondici na individuální závod a na štafetu. Stíhací závod skoro vždy rzhodují střelby a střelnice zde je taková trochu nevyzpytatelná a na trestné kolo se dnes určitě podívá mnoho závodníků. Byl bych špatný trenér kdybych nevěřil v posun našich závodníků pořadím, ale bude to vzhledem k vyrovnanosti startovního pole velká loterie a moc se tady nahnat nedá. Nebyl jsem dnes tak spokojený s nástřelem před startem jako včera, ale uvidíme jak budou chybovat ostatní a jak se bude na střelnici dařit našim.“

S číslem 28 Američan Tim Burke, ve stíhačce 32. místo.

Start stíhacího závodu žen.

Odznaky na čepici stoletého fanouška biathlonu.

Torzo Tory Berger (NOR) ve sněhové tříšti.

Na střelnici Marie Laure Brunet (FRA), 11. místo, střelba (0 – 1 – 0 – 0), ztráta na vítězku 1:17,9 min.

Rozhodující moment ženského stíhacího závodu na 10 km. Olga Zaitseva (RUS) je právě v závěrečném kole předjížděna Ann Kristin Flatland (NOR). Před nimi jede vítězná Tora Berger (NOR).

Zaitseva padá přes Norku, Flatland trhá vázání ze své lyže. A na druhé místo jde Polka Krystyna Palka.

Zamýšlený protest nakonec ruská výprava nepodává. Oficielně kvůli nedostatku průkazného materiálu.

Vítězka stíhacího závodu Tora Berger (NOR).

Super střelba! Všechny položky za nula a šestá pozice, Andrea Henkel (GER). Pouze tři závodnice z celého startovního pole střílely bezchybně.

Druhé místo spadlo Krystyne do klína. Palka (POL) startovala ze sedmé pozice se ztrátou 0:36 vteřiny. Její střelba v dnešním závodě ovšem patřila k těm nejlepším (0 – 0 – 1 – 1).

Rozcvička před startem.

Gabriela Soukalová dnes dvacátá. Střelba ji nepodržela a po čtyřech trestných kolech nemohla pomýšlet na vylepšení 14. startovní pozice.

– NOVÉ MĚSTO, 13. 02. 2013 (syn) – Na programu MS je dnes vytrvalostní závod žen na 15 km. Je to nejdelší závod jež dává šanci vyzrálým a zkušeným závodnicím. Obhájkyní světového titulu z loňského roku je Tora Berger (NOR), která má již tři medaile z právě probíhajícího šampionátu (2 – 1 – 0). Redakčním tipem na vítězku dnešního závodu je ještě Anastasiya Kuzmina (SVK) a především němka Andrea Henkel (GER), která je tradičně dobrá v běhu a v posledním stíhacím závodě MS předvedla především naprosto bezchybnou střelbu. Naše závodnice pojedou v plném složení (8) Jitka Landová,  (47) Gabriela Soukalová, (55) Barbora Tomešová a (93) Veronika Vítková. Vítková má super fazonu, ale lepší běžkyní se zdá býti Soukalová. Landová s Tomešovou mohou jen překvapit.

Gabriela Soukalová měla smůlu v poslední stojce, když netrefila jeden terč a připravila se tak o umístění v první pětce. Přesto byla z našich nejlepší, dvanáctá. Veronika Vítková drží vysoký standard a s jedinou chybou na střelnici doběhla 14. Titul obhájila střelecky bezchybná Tora Berger (NOR) před Andreou Henkelovou (GER) jež získala pro Německo první medaili na MS. Třetí Valj Semerenko (UKR) vybíhala na trať jako třetí v pořadí a neměla tak možnost sledovat časy ostatních závodnic. Jak v cíli řekla, musela jet naplno od startu do cíle, což ji stálo mnoho sil a v cílovém prostoru pak čekala několik desítek dlouhých minut nato, kdo všechno se před ní dostane. Z bronzu byla nakonec hodně překvapená.

Vítězná Norka Tora Berger, bezchybná střelba, čas 44:52,5 min.

Darya Usanova (KAZ)

Fanny Horn (NOR)

Nadine Horchler (GER)

Alina Raikova (KAZ) 46. místo (1- 1- 0 -1) čas 51:28,0 min.

Čeští fanoušci byli dnes náležitě připraveni.

Náročnost novoměstského okruhu dnes ztížil nový sníh a měkká trať byla ve stoupáních o poznání těžší.

Číňanka Ma Wei poslala osm nábojů do lesa. S tím se žádný výsledek zajet nedá (1 – 3 – 2 – 2) a 87. místo.

Pět terčů na krku. Kdyby se to na střelnici seklo, klidně  můžou použít tohoto fanouška.

Sophie Boilley (FRA) 45. místo (1 – 1 – 1 – 0) čas 51:19,9 min.

Cesta z nočního závodu. 17 000 diváků na vytrvalostním závodě žen.

Noční závod.

Nejlepší Češka Gabriela Soukalová 12. místo (0 – 0 – 1 – 1) čas 48:11.6 min.

– NOVÉ MĚSTO, 14. 02. 2013 (syn) – Vytrvalostní závod mužů na 20 km bude stejně jako včerejší ženský probíhat za umělého osvětlení. Aktuální zpráva říká, že největší hvězda letošního MS Nor Svendsen nebude startovat z důvodu drobného nachlazení. Favoritem závodu se tak podle našeho sportmagazínu stává obhájce titulu Jakov Fak (SLO). Další kandidáty na stupně vítězů můžeme hledat mezi Ferrym (SWE), Landertingerem (AUT), Ustyugovem (RUS) a bratry Fourcady (FRA). Naši startují s čísly: (42) Ondřej Moravec, (52) Jaroslav Soukup, (108) Michal Šlesingr a (114) Zdeněk Vítek. Černým koněm závodu může být Carl Johan Bergman (SWE).

Ondřej Moravec (CZE) se mohl stát dnes mistrem světa! Bohužel má brambory. V poslední stojce poslal čtvrtou ránu těsně mimo. Přitom zaběhl nejrychlejší běžecký čas ze 136 závodníků! Na bronz mu chybělo 15 sekund na zlato 48,6. Zlatý Martin Fourcade (FRA) se dočkal. Král Svendsen absentoval a Francouz toho dokonale využil. Za zmínku stojí i šesté místo jeho bratra Simona. Překvapením je stříbro Američana Tima Burkeho, bronz bral Fredrik Lindstrom (SWE).

Darko Damjanovski z Makedonie skončil sice hluboko v poli poražených, ale běžecký styl měl vybroušený.

Překvapení z Ameriky! Tim Burke doběhl na druhém místě, když netrefil poslední terč! Sahal po zlatu, stejně jako Ondřej Moravec.

Deset minut slávy v záři halogenů.

S medailemi zleva Tim Burke (USA), Martin Fourcade (FRA) a Fredrik Lindstrom (SWE).

Michal Šlesingr (CZE), 30. místo.

Být posledním závodníkem není žádná legrace, všichni čekají, kdy to zabalíte. Ale Ital Pietro Dutto se nakonec do první stovky vešel a poslední stojku dal jen s jednou chybou.

Milan Szabo (37) (HUN) poslal 11 střel do lesa! Skutečný borec nakonec, předposlední 129. místo.

Z narvaného stadionu do černého lesa. Biathlon jak starých časů.

Lehké zklamání Ondřeje Moravce ze 4. místa.

– NOVÉ MĚSTO, 15. – 16. 02. 2013 (syn) – Dva nadcházející dny jsou na MS vyhrazeny štafetám národních týmů. České ženy startují s číslem 9 z první řady ve složení (1) Vítková, (2) Soukalová, (3) Landová, (4) Tomešová. Peloton závodnic bude čítat 25 štafet. Ženy jedou 4 x 6 km.

Veronika Vítková i Gabriela Soukalová zajely své úseky výtečně. Obě vyhrály ten svůj a česká štafeta byla první! Pak ale Jitka Landová i Barbora Tomešová objížděly trestné kolo na střelnici a rázem jsme byli rádi, že v konečném účtování z toho bylo alespň 10. místo. Mizerně rozjely štafetu Norky. Po prvním úseku byly až 16. Pak ale zaúřadovala Solemdalová a především finišmenka Tora Berger a Norky slavně zvítězily. Výborná střelba přinesla bronz Italkám, stříbro putuje na Ukrajinu. Do posledního úseku předávaly na prvním místě Němky a protože finišmenkou byla velezkušená Henkelová, vypadalo to na německý úspěch. Bohužel ta se ale na trati rozsypala a odevzdaně dokončila až pátá.

Překvapení v českém týmu. Na čtvrtém úseku pojede (4) Michal Krčmář, stříbrný z loňské juniorské štafety. Doplní jej (1) Michal Šlesingr, (2) Ondřej Moravec, (3) Jaroslav Soukup. Česká štafeta odstartuje s číslem 8 z první řady. Muži jedou 4 x 7,5 km. Favorizovaní Norové, nastoupí již třikrát zlatý Svendsen, budou mít zdatné soupeře ve štafetě Francie, Ruska a Švédska.

Norsko vedo prakticky od startu do konce. Českou štafetu výborně rozjel Michal Šlesingr, jenž předával druhý v kontaktu s Německem. Ondřej Moravec musel ale 4x dobíjet. Nakonec Krčmář Čechy podržel a dovezl do cíle 6. místo. Němec Lesser musel dokonce na dva trestné okruhy, čímž daroval stříbro Francii a byl nakonec rád, že uhájil bronz. Garaničev úplně stejným způsobem potopil Rusko a to nakonec zůstalo bez medaile.

Gabriela Soukalová (CZE) vyhrála druhý úsek štafety a předávala na prvním místě!

Vítězná štafeta Norska (Fenne, Flatland, Solemdal, Berger).

Blonďatý anděl, Grete Gaim (EST).

Druhý úsek tahá ze 16. místa na třinácté Ann Kristin Flatland (NOR).

Důkladná příprava na střelnici před čtvrtým úsekem štafety a Švédka Ingela Andersson.

Jitka Landová vedení neudržela. Z vedoucí pozice předávala na 8. místě.

Tora Berger (NOR) předjela všechny. Zde v Novém Městě má formu jako hrom.

Tora Berger (NOR)

Ruské favoritky zůstaly bez medaile. Nepomohlo ani úsilí Olgy Zaitsevové, jež předávala ještě na medailové pozici.

Seon – Su Kim (KOR)

Švédky až patnácté.

Norští fanoušci byli u vytržení, když finišovala vítězně Tora Berger.

Z Číny se kouřilo. Špatná střelba odsunula ženskou štafetu až na 16. místo v cíli.

Malá Polka byla spokojená s 9. místem své štafety.

Nor Svendsen odjíždí na posledním úseku mužské štafety ze střelnice na prvním místě, druhý Martin Fourcade (FRA) teprve střílí stojku.

Rakouská štafeta pátá.

Evgeny Ustyugov (RUS) na druhém úseku na střelnici.

De Lorenzi (ITA) honí Schemppa (GER) aneb první úsek štafet.

Nor Tarjei Boe nejlepší ze všech na třetím úseku.

Přetlak na střelnici.

Michal Krčmář (CZE) přiváží českou štafetu na 6. místě.

Italové jedou na sedmém místě hned za českou štafetou.

Garanichev (RUS) si veze na zádech Francouze Boeufa.

Bulhaři překvapili i sami sebe. Po výborné střelbě dovezl finišman Krasimir Anev štafetu na 9. místě.

Ondřej Moravec čtyřikrát dobíjel. 2 + 2

Předávka Francie. Simon Fourcade na Jeana Guillaume Beatrixe. Zatím sedmé místo.

Parádní divácká kulisa. Nejen při dnešní mužské štafetě.

Závěrečné závody s hromadným startem, pro 30 nejlepších ve Světovém poháru ovládli Tarjei Boe (NOR) a Darya Domrecheva (BLR). Ondřej Moravec, jediný startující Čech si dojel pro své druhé čtvrté místo na MS. Gabriela Soukalová a Veronika Vítková (obě CZE) skončili ve druhé desítce.

MEDAILOVÁ BILANCE JEDNOTLIVÝCH ZEMÍ NA MS :

ZLATO STŘÍBRO BRONZ CELKEM
1. NORWAY 8 2 1 11
2. FRANCE 1 4 5
3. UKRAINE 1 1 3 5
4. BELARUS 1 1
5. GERMANY 1 1 2
5. POLAND 1 1 2
5. RUSSIAN FEDERATION 1 1 2
8. UNITED STATES 1 1
9. CZECH REPUBLIC 1 1
9. ITALY 1 1
9. SLOVENIA 1 1
9. SWEDEN 1 1

 

Mistr světa Tarjei Boe (NOR).

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ŠAMPIONÁTU