HORKÉ KAMENY Z DÁNSKA HRÁLY PRIM

– PRAHA, 11. 01. 2013 (her) – Jedině vítěz kvalifikace se podívá na juniorské mistrovství světa v curlingu, které se uskuteční v roce 2013 v dějišti příštích zimních Olympijských her, v Soči. S touto informací se 3. – 8. ledna sešlo dvanáct týmů mladých hráček a třináct týmů juniorských hráčů v roztylské curlingové hale.

Mezi favority mužské části kvalifikačního turnaje se řadili hlavně Dánové, Němci a Holanďané, mezi ženami si pak nejvíce brousily zuby na postup mladé Dánky a Němky.

Souboje obou kategorií se odehrávaly ve dvou skupinách, z nichž první dva týmy postupovaly do semifinále. V mužské skupině A potvrdili dominanci Dánové, když vyhráli všech šest svých duelů. S nimi postoupili Italové a ze skupiny B ještě Holanďani a Estonci. Také mezi ženami se našel jeden tým, který byl stoprocentní – Němky porazily své soupeřky ve všech pěti zápasech. S nimi postoupily do semifinále také Italky, Dánky a Maďarky.
Do mužského finále prošli po tvrdých bojích Dánové a Italové. V ženském semifinále byly duely jednoznačnější, jak Maďarky, tak Dánky zvítězily poměrně výrazným rozdílem.

V mužském finále se Dánové v druhém endu ujali vedení 3:0. Působili uvolněnějším dojmem než Italové, kteří navíc v týmu měli jednoho nachlazeného hráče. Když zhruba uprostřed celého duelu jeden z Dánů upadl a rozplácl se na ledu jako žába, propukli všichni čtyři dánští závodníci v hlasitý smích. Tou dobou už byl zápas vyrovnaný a o vítězi se nakonec rozhodovalo až v posledním endu. Na jeho konci měli Dánové v kruzích dva velmi dobře postavené kameny – jeden blízko středu a druhý na začátku kruhů téměř v ideálním prostoru – skoro v rovině s prvním kamenem. Italům, kteří měli výhodu posledního kamene se ale povedlo nečekané. Jejich kámen projel těsně kolem dánského guardu, vyrazil kámen u středu a oslavy propukly naplno. Italové ve finále porazili Dány nejtěsnějším rozdílem 7:6.

V ženské části finále byl na dráze č.3 duel dlouho vyrovnaný. Po pátém endu byl stav zápasu 1:1. V šestém endu ale Dánky odskočily o dva body a Maďarky už odpovědět nedokázaly. Osmý end skončil ve chvíli, kdy bylo jasné, že maďarské hráčky už nemohou získat tři body potřebné k vyrovnání. Dánky vyhrály 4:1 a v dlouho se dojatě objímaly.

Pořadí a složení finálových týmů –  muži:

  1.  ITÁLIE (Roberto Arman, Sebastiano Arman, Daniele Ferrazza, Amos Mosaner, Andrea Pilzer)
  2.  DÁNSKO (Thor Fehrenkamp, Asmus Jørgensen, Oliver Søe, Fabian Thune, Tobias Thune)

 

Pořadí a složení finálových týmů –  ženy:

  1. DÁNSKO (Charlotte Clemmensen, Isabella Clemmensen, Catrine Edelskov, Jannie Gundry, Julie Høgh, Stephanie Risdal Nielsen)
  2. MAĎARSKO (Vera Kalocsai, Margit Henrietta Miklai, Timea Nagy, Dorottya Palancsa, Ágnes Szentannai)