9 METRŮ KLADIVEM V 98 LETECH!

– ZITTAU, 16. 08. 2012 (syn) – Neuvěřitelné věci se dějí ve světě atletiky i po skončení Olympiády v Londýně. V Trojmezí začalo Mistrovství Evropy veteránů v atletice. Ale nenechte se zmýlit, veteránem jste už od 35 let, takže na stadiónu v Žitavě jsem potkával mladíky a mladice s mlékem na bradě i starší atlety s bílými vlasy. Šampionát ač se to nezdá, je obří sportovní akcí, vždyť do všech disciplín, které jsou rozčleněny po 5 letech věku, je přihlášeno neskutečných 3836 sportovců! A trvá 10 dní.

Vítěz desetibojařské čtvrtky M70 Gregor Strasshofer (GER) za 1:11.69 min.

Češi mají po Německu druhé nejpočetnější zastoupení, za námi je co do počtu sportovců Velká Británie a Itálie. Už když dorazíte na stadión překvapí vás skvělá organizace. Vstupné diváci platí tak jako na každém mistrovství, zázemí je včetně tiskového střediska a dopingové laboratoře! Pověstná německá pečlivost jde tak daleko, že to co svítí na tabuli, tedy Shot Put M55 13:45, se skutečně bude konat na minutu přesně. První dva dny je na programu královská disciplína, tedy desetiboj a sedmiboj pro ženy.

Veteráni jsou borci. Soutěží už od 7 hodin ráno a poslední končí ve 23 hodin! Když jsem viděl souboj 87 letého Fina Kurta Byggmastara a 80 letého Nora Haralda Sobstada na desetibojařské čtvrtce, kdy je ve finiši dělilo 39 setin sekundy, nevěřil jsem vlastním očím. V průběhu deseti dní uvidí diváci slavné persony světa atletiky. Za všechny jmenujme třeba olympijského šampiona z Barcelony Roberta Změlíka.

Španěl Julio Ventin dal v kouli 11,49 m a byl to v M50 pátý nejdelší vrh.

V případě lehkoatletického ME mi slovo veterán nebo senior téměř nejde napsat, protože tak trénovaní sportovci, kteří sebou opakovaně práskají na doskočiště, se ani vzdáleně nedají srovnat s naší pětadvacetiletou sousedkou jež bez výtahu stěží dojde do druhého patra po schodech. Smeknout klobouk je jen trapnou a otřepanou frází. Tohle je sport na dřeň. Tady není důležité zůčastnit se. Tady je důležité vyhrát!

Příprava atletů v sektoru skoku vysokého, na lavičce Čech Ladislav Dvořák.

Italovi Flaviovi Bertuzzovi to moc neskákalo. V M50 skočil jen 1,24 m do výšky a bral jen 345 desetibojařských bodů.

M65 a skvělý čas na stovce Ira Johna Mac Dermotta 14,11 sec.

Lionel Bedot (FRA) dal do dálky průměrných 3,95 m a skončil v M50 s 319 body na 27. místě ve své kategorii skoku dalekém desetibojařů.

Ital Virginio Soffientini přijímá gratulaci za svojí solidní stovku v čase 13,89 sec. a 631 bodů.

Koule v podání Němce Uwe Hoeckeleho. Vrhl podprůměrných 7,87 m, což bylo skoro o polovinu méně než vítěz a jeho reprezentační kolega M50 Martin Vogel (GER) 13,59 m.

Skokanský styl, který byl na vrcholu v padesátých letech minulého století strédl byl k vidění často. Pořád je oblíbený. Hlavně kvůli tomu, že skokané co dnes soutěží na ME, se už flop nikdy neučili.

Belgičanka Daniele Denisty zaběhla sedmibojařskou dvoustovku W45 za krásných 29,42 sec.

Basilius Balascharski (GER) a jeho radost z překonání 1,42 m ve výšce na druhý pokus. Zasloužených 767 bodů.

Český reprezentant M60 Ladislav Dvořák skočil do výšky 1,36 m a dostal tak 602 bodů.

M65 s číslem 888 na čtvrtce Dominique Laugier (FRA) bral slaboučkých 114 bodů.

Někteří dálkaři padali na znak a okrádali se tak o metr.

Každý dálkař má jinak dlouhý rozběh a také svojí značku.

Michael Knipp (GER) skočil v dálce výborných 5, 72 m, což byl čtvrtý nejdelší skok v M40.

M60 Oleg Neumolotov (RUS) si čtvrtku vyloženě užíval a jako bonus obdržel příjemných 458 desetibojařských bodů.

Někdy stačí pět metrů. Ale ne v oštěpu.

Závěrečná čtvrtka prvního dne desetibojařů řádně prověřila všechny atlety.

Dva nejrychlejší desetibojaři na stovce M35 uprostřed Justin Francois (NED) a vpravo vítězný Nor Ove Lindekleiv běželi za výtečných 11,32 resp 11,35 sec.