ČEŠI TO DOKÁZALI!POSTUPUJÍ DO ČTVRTFINÁLE EURA 2012! POL – CZE 0:1 (0:0)

– WROCLAW, 16. 06. 2012 (can, syn) – Natěšení fanoušci obou táborů zaplňují wroclawský stadion už tři hodiny před začátkem utkání. A nad stadionem se stahují mračna. Přesně se začátkem zápasu se strhla tropická bouřka a blesky křižují nebe nad plochou. Hustě prší. To nic ale nemění na tom, že Češi vstoupili do zápasu s jediným cílem. Urvat alespoň bod a postoupit do čtvrtfinále Eura 2012. Od začátku se hraje s pečlivě zabezpečenou obranou a Poláci mají více ze hry. Když už dostaneme míč, hrajeme na přihrávky dozadu a diváci hlasitě pískají. Domácí mančaft se tlačí do zakončení, tak jako v 11. minutě Lewandowski po namazání Plašilem, ale střela končí vedle. Naši spolehlivě hlídají prostor před velkým čtvercem a střely Poláků jsou jen platonickými pozdravy pro Pera Čecha v bráně. Déšť zesiluje a v 35. minutě pomalu začínáme být aktivnějším týmem. Plašil před poločasem dobře prostrčil na Baroše, ale ten na míč jen těsně nedosáhl. Polákům mohlo být hodně nedobře …

Ve druhém poločase už to vypadá, že domácí nedokáží vymyslet vůbec nic. Začínají se vytrácet ze hřiště a vypadá to na Polskou bezradnost. Gebre Selassie se stoprocentně soustředí na bránění a nepouští se do svých rychlých ataků a tak je pro Poláky, těžkým oříškem. V 65. centruje Plašil na hlavu Sivoka a Tytoň měl kliku, že jej míč trefil na čáře přesně tam kde stál. A Češi naplno využívají svou převahu na hřišti a jdou do vedení! Chybu Polska v rozehrávce na polovině našeho týmu využil Milan Baroš, přesně poslal na Petra Jiráčka, který si ve vápně zasekl míč kolem Marcina Wasilewského a střelou na zadní tyč rozhoupal celý stadion českou radostí! Poláci ztichli a tuší, že to je jejich konec. Ještě vystřídali co se dalo, ale nic nového na naši profesorskou hru vymyslet nedokáží. Z ochozů se ozývá „Pískej konec!“ Ale ještě v nastavení se ocitl Jakub Blaszczykowski ve stoprocentní šanci, ale Michal Kadlec na poslední chvíli odhlavičkoval balon, který směřoval do brány! I kdyby se polská střela ujala, nic by to neměnilo na postupu Čechů do čtvrtfinále. Závěrečný hvizd a ruce letí nahoru. Česká radost na ploše stadionu, polský smutek v podobě ležících fotbalistů na mokrém trávníku. Dále postupujeme z prvního místa, protože ve stejnou dobu hraném zápase Řekové senzačně poráží Rusko 1:0!

Branky: 72. Jiráček

Česko: Čech (c) – Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský – Hübschman, Plašil – Jiráček (84. Rajtoral), Kolář, Pilař (88. Rezek) – Baroš (90+1. Pekhart)

Polsko: Tyton – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Dudka, Polaňski (56. Grosicki) – Blaszczykowski (c), Murawski (74. Mierzejewski), Obraniak (74. Brožek) – Lewandowski.

Rozhodčí: Thomson – Ross, Rose (všichni Skotsko), Diváků: 41.480 (vyprodáno)

_________________________________________________________________________________________

4 Poland 3 0 2 1 -1 2

Polští fanoušci byli bezprostředně před zápasem hodně namotivovaní a svým barvám bezmezně věřili. Že Čechy porazí nepochyboval vůbec nikdo.

„Zdravím chlapci, jmenuji se John a jsem z Arizony. Chtěl bych za každou cenu lístek na dnešní zápas. Letěl jsem sem přes půlku zeměkoule, protože fandím fotbalu. A tady konkrétně Polákům. Za lístek dám klidně 1000,- Euro. Ten náš americký fotbal mě moc nebere. Soccer to je jiný kafe. Tuhle hru mám moc rád!“

Atmosféra před stadionem byla přátelská. Národní příslušnost fanoušků z obou táborů byla jasná na první pohled.

Polský tým se ve Wroclawi představil pouze v jediném zápase. Třetím, posledním v základní skupině a zároveň rozhodujícím o postupu. Utkání bylo beznadějně vyprodané. Červená a bílá, kam se oko podívalo. Vynikající kulisa celých 90 minut.

Česká fotbalová jedenáctka. Zleva: Sivok, Baroš, Gebre Selassie, Limberský, Kadlec, Pilař, Kolář, Plašil, Jiráček, Hübschman a Čech

Nástup a hymny v počasí, že bys psa nevyhnal. Sivok, Baroš a Gebre Selassie byli připraveni na všechno. Ani tropická bouřka je nedokázala vykolejit a v zápase šli důsledně za svým cílem.

Pilař táhne celý tým. A formu má skvělou. V základní skupině vstřelil dvě branky.

Chvílemi to vypadalo, že rozhodčí utkání přeruší. Dvakrát se nad stadionem rozsvítilo díky bleskům z černých mračen. Hustý déšť vydržel celý poločas.

Anglické počasí v letním Polsku a David Limberský zkrápěný krůpějemi vydatného deště, nacucaný jako špatně vyždímaná houba na tabuli.

Jaroslav Plašil (13) vede míč v deštivém zápase o všechno.

Daniel Kolář chodil neohroženě do hlavičkových soubojů. Odehrál celý zápas v základu.

Čeští fanoušci křičí: „Kdo neskáče, není Čech! Hop, hop, hop! Petr skákal nejvýše. Ze vzduchu pohodlně stáhl míč před Lewandowskim.

Mnohdy zdvojená osobka na Baroše nebyla pro našeho hrotového útočníka žádná procházka růžovou zahradou. Gólově se stále neprosadil. Měl dvě střely na branku, šestkrát fauloval, dvakrát byl faulován a dvakrát za zápas se ocitl v ofsajdové pasti.

Jiráček proti značné přesile před polskou svatyní.

Dudka pokazil rozehrávku standadní situace a poslal míč přímo do zdi.

Polský nesouhlas s vediktem rozhodčího Thomsona.

Petr Jiráček byl hvězdou vypjatého utkání mezi Českou republikou a Polskem. Agilní hrou trápil výběr polského kouče Smudy a v 72. minutě zvýraznil svůj výborný výkon, když vsítil rozhodující branku!

Petr Čech udržel čisté konto, díky spolehlivé práci naší obrany v čele s Gebre Selassiem.

Theo Gebre Selassie musel dnes slevit ze svých ofenzivních choutek a naplno se věnovat bránění. Dokázal to na podtrženou jedničku!

Bezprostřední radost českých fanoušků po vstřelení vítězné branky Jiráčkem v 72. minutě utkání.

I když to vypadá, že jsme byli dnes na volejbale, pořád je to fotbal. Brožek (POL) si zpracovává míč nedovoleně rukou.

Konec zápasu.

Milan Baroš a celá lavička běží oslavit postup do čtvrtfinále ihned po závěrečném hvizdu sudího Thomsona.

Petr Čech slaví postup  s Davidem Limberským.

A David Limberský nemůže uvěřit tomu, že jsou Češi ve čtvrtfinále!