PŘED EUREM

31. 05. 2012 (can) – Od 8. do 16. června bude Wroclaw místem, kam upnou své oči všichni čeští fotbaloví nadšenci. Doma u televize nebo přímo na stadioně budou sledovat napínavé duely. Ještě než vypukne opravdové šílenství, polské silnice budou přetékat a stadiony hučet jako včelí úl, představíme Wroclaw, přidáme užitečné informace k dopravní situaci ve městě a vypíchneme některé zajímavosti o stadionu a maskotech šampionátu.

Wroclaw

Krásné historické město, které má návštěvníkům co nabídnout. Mimo fotbalu by žádný člověk se srdcem turisty neměl opustit brány města aniž by spatřil hlavní pamětihodnosti. Mezi ně patří především jádro Wroclawi nazývané Rynek, což je pozoruhodné náměstí s pěší zónou, v jehož středu je utvořený čtverec z gotických a renesančních budov. Dominantou celého náměstí je radnice. Mezi další významné zájmové body je možno jmenovat Královský palác v ulici Kazimierza Wielkiego, čtvrť Vyznání ve stejné oblasti a Tumský ostrov s hradem, který je vůbec nejstarší částí města.

Wroclaw je hlavním městem Dolnoslezského vojvodství. Leží na jihozápadě Polska a je čtvrtým největším městem v zemi. Z hlediska dopravní obslužnosti jsou významné dvě silniční tepny. A4 – silnice vedoucí jižním Polskem ze západu na východ a A8 – městský okruh.

Rozloha města: 293 km 2

Počet obyvatel: 633 000

Oficiální webová stránka k fotbalovému šampionátu EURO 2012 města Wroclaw.

_________________________________________________________________________________________

Příjezd na stadion

Fanouškům mířícím na kterýkoli ze zápasů by neměly uniknout důležité dopravní informace. V průběhu šampionátu bude omezen vjezd automobilů do centra města a okolí stadionu. Provoz budou usměrňovat dopravní ukazatele, které budou řidiče vést po městě správným směrem ke stadionu a také budou informovat o odstavných parkovištích s více než 8 000 parkovacími místy. Parkovné bude na 24h zdarma. S parkováním v areálu stadionu nepočítejte, místa zde jsou vyhrazena pouze osobám s povolením k vjezdu, tzv. parking pass. Ačkoliv můžete zkusit štěstí v některé uličce poblíž stadionu, je to poměrně riskantní. Místa jsou k nalezení jen jednotlivě a s opravdu velkým předstihem. Mapa Wroclawi s lokalitami parkovišť včetně tras a zastávek MHD jsou dostupné zde. MHD jezdí velice intenzivně a není problém se tak z oficiálních parkovišť dostat ke stadionu, s platným lístkem dokonce zdarma. Ve dnech zápasů budou uzavřeny ulice Kazimierza Wielkiego, Grodzka a Piaskowa.

Situační mapa wroclawského fotbalového stadionu

Pro další pohyb ke stadionu doporučují pořadatelé využít MHD. A to buď tramvaj nebo autobus.

tramvaj:

 • ze severu (sektory B, C) linky: 31PLUS, 32PLUS, T1
 • z jihu (sektory A, D) linky: 3, 33PLUS, 10, 20, T2

autobus:

 • autobus S2 z centra města ke stadionu a zpět
 • autobus S1 z letiště ke stadionu a zpět
 • autobus F1 z letiště do centra a zpět, který bude doplňovat stávající spoj 406

_________________________________________________________________________________________

Stadion

Městský stadion ve Wroclawi je čtvrtým největším stadionem v Polsku. Jedná se o nově vybudovaný objekt moderního střihu, který poskytne odpovídající zázemí hráčům a komfortní prostředí divákům. Součástí stavebních prací byla i přilehlá infrastruktura. Hlavním důvodem stavby je pořádání evropského fotbalového šampionátu. Výstavba arény započala 14. dubna 2009 a trvala do září 2011. V červnu 2012 bude dějištěm tří zápasů základní skupiny A. Ve všech případech vyběhne na trávník Česká fotbalová reprezentace. Stadion splňuje nejpřísnější kritéria a je podle UEFA řazen do 4. kategorie fotbalových stadionů, která umožňuje pořádat utkání nejvyšší úrovně.

Při vstupu na stadion je nutno projít přísnou bezpečnostní kontrolou. Je tudíž zbytečné nosit při sobě potenciálně nebezpečné předměty, které budete muset dát do úschovny.

Základní údaje
 • Oficiální název: Municipal Stadium Wroclaw
 • Datum otevření stadionu: září 2011
 • Domácí tým: WKS Śląsk Wrocław (Polská liga)
 • Kapacita: 40 000 diváků (EURO) / 42 771 diváků (Polská liga)
 • Rozměry stavby: 272 x 224 x 39 m
 • Počet podlaží: 6
 • Rozměry hrací plochy: 68 x 105 m

Municipal Stadium Wroclaw leží v přímé blízkosti silnice A8, která tvoří městský okruh Wroclawi. Projektanti stadionu předem počítali s tím, že při fandění snadno vyschne v krku. Proto na ty, kteří budou v průběhu zápasu hojně doplňovat tekutiny, čeká výběr ze 108 pánských a 266 dámských toalet.

Dny zápasů
Datum Čas
8.6.2012 20:45 Rusko Česká republika
12.6.2012 18:00 Řecko Česká republika
16.6.2012 20:45 Česká republika Polsko

_________________________________________________________________________________________

Maskoti Slavek a Slavko

Oficiální maskoti jsou již dnes neodmyslitelnou součástí každé velké sportovní události. Na fotbalovém euru se poprvé představil v roce 1980. Tehdejší mistrovství Evropy hostila Itálie a vybrala si slavnou postavičku dřevěného chlapce s dlouhým nosem Pinocchia, kterou poprvé oživil v dětské knížce Pinocchiova dobrodružství italský autor Carlo Collodi. Pro fotbalové EURO 2012, které pořádají dva státy – Polsko a Ukrajina jsou maskoti vyvedeni v podobě dvou chlapců v národních dresech obou jmenovaných států. Polský Slavek s 20 na dresu a ukrajinský Slavko s 12. Oba mají v národních barvách i divoké účesy. Ve srovnání s posledním šampionátem se maskoti příliš nezměnili. Rakouský a švýcarský Trix s Flixem pouze odhodili masky a vyměnili barvu dresů. Ačkoliv z obou postaviček z dílny Warner Bros čiší energie, mládí a zápal do hry, hlubší spojení s pořadatelskými zeměmi a větší originalita by neurazila.

 

Jména obou kreslených protagonistů byla vybrána prostřednictvím hlasování, které probíhalo od 16. listopadu 2010 do 3. prosince téhož roku a bylo možno vybírat  ze tří nabízených variant. Veřejného hlasování se zúčastnilo bezmála 40 000 lidí. Slavnostní vyhlášení výsledků hlasování bylo oznámeno 4. prosince 2010 v hlavním městě Ukrajiny v Kijevě z úst člena výkonného výboru UEFA Slováka Františka Laurince. Jako nejlepší se se ukázala jména Slavek a Slavko, která obdržela nadpoloviční většinu 56% hlasů. Zbylé dvě sady jmen už takovou podopru nezískaly. Jmnéna Siemko a Strimko se setkala s největším ohlasem u 29% hlasujících a na jména Klemek a Ladko zbylo jen 15% z celkem 39 233 hlasujících.

grafika a foto: UEFA