JAN KLATOVSKÝ ZMRAZIL ZORNA!

– HAMR n. J., 18. 02. 2012 (can, syn) – Pořadatelé z Hamru na Jezeře se pořádně vytáhli. Na ledový ovál přivedli absolutní českou ledařskou špičku v čele s bratry Klatovskými a navíc přivábili světovou hvězdu, Rakušana Frankyho Zorna. Dvacet jízd v zaručené kvalitě, dvěma pády a českým triumfem.

Šestnáctá jízda rozhodla závod. Dva jinak plně bodující závodníci Jan Klatovský a Franky Zorn se usadili na špici. Zorn zvyklý, že celkem snadno soupeřům ujede ztratil před Klatovským svojí ostražitost. Ten se pod ním dvakrát jako ještěrka dokázal prosmýknout. Zornovi se podruhé reagovat na jeho nástup nepovedlo. Protože své poslední jízdy oba závodníci vyhráli, tak tento moment rozhodl o výsledku celého závodu ve prospěch letos nejúspěšnějšího českého ledaře Jana Klatovského.

Domácí plochodrážní fanoušek se může radovat. České ledy zažívají renesanci. Startovní listina hamerského závodu byla tak nabitá, že o jedno volné místo se musela jet kvalifikace. Trojice Růžička, Diviš a Kníže si to rozdala o čest postavit se na start vedle účastníků závodu. Tu si vysloužil první jmenovaný. V samotném závodě Růžička sice jen paběrkoval (získal 1 bod díky pádu Kreuzbergera). Vzdálenost, která ho dělila od třetího závodníka byla často větší než ta, která chyběla prvnímu, aby mu nadělil celý okruh. Přesto si jistě odvezl životní zkušenost narozdíl od méně úspěšných kvalifikantů Diviše s Knížetem. Ti v roli náhradníků svědomitě čekali na příležitost, která nepřišla.

Mezi suverény startovního pole se snažili vklínit i ostatní. Několik světlých okamžiků měl Vladimír Višváder, ke své škodě ani jednu slibně rozjetou jízdu nevydržel ve vedení až do cíle. Lukáš Volejník z místního klubu v Osečné utopil naděje na lepší umístění spolu s motorkou ve sněhové závěji na vnějším okraji dráhy. Desáté místo celkově neodpovídalo jeho kvalitám.

Všichni přítomní, diváky s pejskem za bundou počínaje po jezdce českého mistrovství konče, se těšili, co předvede Franky Zorn. Po dvou seznamovacích kolech s oválem, kdy precizně vodil svojí motorku zatáčkami a v šíleném náklonu hobloval nohou led, bylo vidět, že nenasadil nějaké truhlářské připínáčky.

První dvě své jízdy s přehledem vyhrál. Po získání dostatečného náskoku si dovolil zvolnit tempo.Ve třetí jízdě se ukázalo, co dovede mistr za cizími řidítky. Nepovedlo se mu nastartovat jeho motocykl, kvůli poruše zapalování. Ve spěchu se na start přihnal na vypůjčeném stroji od Ebnerů. Dvě kola si neznámou motorku osahával na posledním místě, potom zabral a soupěře v představách už už sahajících po životním úspěchu zase vrátil na zem. Ve čtvrté jízdě si nedal pozor na výborně jezdícího Jana Klatovského a nechal si sebrat vítězství. Poslední jízda byla z jeho strany ovšem zase bezchybná.

Lukáš Volejník (Osečná) : „Hned první jízdu jedeme s Peckou proti sobě! (pozn. red.: Janem Pecinou, parťákem z dvojic, vedou průběžné pořadí českého šampionátu) Ne nebojte, nebudeme si dávat přednost. Půjdeme do sebe tvrdě a naplno. A máme tam Zorna. Že si myslí, že ho uvidíme na startu a pak až v cíli? No tak to se plete, zkusíme mu zatopit, jsme před domácím publikem. A kdybych náhodou jel poslední budu dělat, že mi chcípnul motor“ (smích).


Vlado Višváder (Mšeno) : „Dneska zkusím zatáhnout jak se říká za heft,  za plyn. Ještě to ale nemám pořád nijak moc okoukaný, pořád se musím učit, učit. Tady je led dneska měkkej, v Mělicích byl zase přemrzlej, v Růžené mi šly super starty. Ale to tempo nemám takové jako ti nejlepší. Těším se, že se s nima svezu a uvidím jak na tom jsem v přímém srovnání. Jinak příprava na letní sezonu to není, teď tady takhle blbnu proto, že zima bývá dlouhá. Já ani nevím jestli je lepší pro mě hladký led nebo tenhle rozměklý, hluboký, ještě jsem neměl tu možnost to všechno odzkoušet. A jestli budu jezdit ledy nebo škváru? Já už té škváře moc nedám, jen když mě pozvou, tak jedu. A když jsem si teď pořídil do garáže tuhlenctu potvoru, tak zase další zimu ji vytáhnu a další a další … a uvidím jak mi bude sloužit zdravíčko.“

Martin Běhal (Osečná) : „Když vidím dneska tu konkurenci, budu se muset zmáčknout. Hodně zmáčknout, abych udělal nějaký ten bod. Bude těžké se prosadit mezi tak kvalitními  jezdci. Aspoň uvidím, jak na tom skutečně jsem. Jak dlouho jsme přemlouvali Zorna aby přijel? Dva dny. Kolik to stálo neřeknu, nezlobte se, ale kdybysme neměli nějaké kontakty, tak ho nezaplatíme. Diváci se budou mít na co dívat.“

Franky Zorn: „S konečným druhým místem jsem spokojen, závod v Hamru byla svělá zábava. Motorka byla i přes drobný problém dobrá. Jsem rád, že jsem si tu mohl zazávodit. Vzhledem k nadcházejícímu závodu v Rusku to byl dobrý trénink i po stránce povětrnostních podmínek, i když tam je to o něco náročnější.“

Antonín Klatovský jr. (Divišov): „Dneska jsem si dokázal, že můžu zase závodit s každým. Naskočil jsem do sezóny až v půlce a je to obrovský stres (pozn. red. Antonín Klatovský se před kvalifikací na GrandPrix zranil a nemohl tak postoupit do osmidílného finále). Podívejte se na Zorna, tomu tam bouchlo v kouli a utekl z rozjetého závodu. A tady?? Zase lítá. Prostě to je tak, že ti špičkový jezdci na světové scéně se znají a jednou zajede ten a podruhý zase někdo jinej. Člověk musí bejt střízlivej a stát nohama pevně na zemi. Čekal jsem, že to bude dobrý, ale třetí místo –  fantazie. A hlavně, zkusil jsem si starty a testoval jsem nový karburátor, který pak předám bráchovi na Grand Prix, což mu zase trochu pomůže. No v našem týmu musí dělat ten horší na lepšího. Jo je to tak, brácha se zase o třídu zlepšil po těch dvou startech v Rusku. A já to beru. Ptáte se na závodění v Rusku. Ano, je to obrovská škola. A kdo nejezdí Grand Prix, těžko se může nějak výrazně zlepšit. A Rusové to je síla. Jezdí jich doma 40 na špičkové úrovni a pořád se porážejí a zase testují a pořád na tom sedí. A to je pak strašně složité je porážet. No ale s bráchou si zdravě konkurujeme a to nám může jen prospět,“ uzavřel Antonín svůj monolog po cestě ze stupňů vítězů. A my budeme držet palce nejen Janu Klatovskému na dalších závodech GrandPrix, ale i všem jezdcům na našem domácím šampionátu.

VÝSLEDKY:

1. Jan Klatovský, Divišov
3 3 3 3 3
15
2. Franz Zorn, A
3 3 3 2 3
14
3. Antonín Klatovský, Divišov
3 2 2 3 3
13
4. Charly Ebner ml., A
3 2 3 1 2
11
5. Jan Pecina, Osečná
2 3 2 2 2
11
6. Miroslaw Daniszewski, PL
0 3 1 3 3
10
7. Charly Ebner, A
1 1 0 3 2
7
8. Petr Klauz
2 1 2 0 2
7
9. Lukáš Hutla
2 1 1 2 1
7
10. Lukáš Volejník, Osečná
1 2 3 F 0
6
11. Radek Hutla
2 0 2 1 1
6
12. Jan Klauz
0 0 0 2 1
3
13. Josef Kreuzberger, A
1 2 X 0 0
3
14. Vladimír Višváder, Mšeno
0 0 1 1 1
3
15. Martin Běhal, Osečná
1 1 E 1 0
3
16. Robert Růžička
0 0 1 0 0
1
TISKOVÁ ZPRÁVA (29. 02. 2012) : Byť VV SPD prolomil termínovou bariéru posledního únorového dne pro konání českých ledařských šampionátů, jarní počasí rozhodlo jinak. Dnes proto byly nenávratně odvolány vyvrcholení mistrovství republiky družstev v sobotu v Hamru na Jezeře stejně jako nedělní závěrečné kolo individuálního šampionátu v Růžené. „Gratuluji v kategorii jednotlivců Janu Klatovskému a v kategorii družstev Janu Pecinovi a Lukáši Volejníkovi k zisku titulu mistra České republiky,“ nezbylo Petru Moravcovi, předsedovi VV SPD než oficiálně uzavřít oba šampionáty. „Všem sportovcům, pořadatelům a činovníkům a samozřejmě i příznivcům sportovního odvětví ledová plochá dráha děkuji za jejich skvělý přístup k letošní sezóně.“