BEZDOMOVCI HYNOU, LEDNÍ JACHTAŘI SE RADUJÍ

– STARÉ SPLAVY, 04. 02. 2012 (can, syn) – Lední jachtaři jsou tvrdí chlapi. Venku je mráz -12°C. Fouká vítr 10m/s. A jachty dnes letěly po ledové ploše Máchova jezera 80 km/h. Jednoduchá přepočtová tabulka větru a mrazu nám říká, že na ně působí v závodě mráz -40°C! Ne nadarmo nás poměrů znalý kolega od fotoreportáže tohoto zimního šílenství odrazoval slovy: „Chlapče, mráz ti roztrhne pr.el!“ My, redakce Numberczech sportmagazínu, jsme mu samozřejmě nevěřili. Ale měl pravdu.

Nejlepší Čech z letošního MS Jakub Zobač nás vítá slovy: „To je dneska pohodička. To bude procházka růžovou zahradou. Zažili jsme horší mrazy.“ My mu nevěříme. Nudle mrzne u nosu dřív než se stačí udělat a ptáci radši chodí po zemi. Jachty si spokojeně hoví před klubovnou a všude začíná panovat čilý ruch. Ledovou jachtu je třeba pečlivě složit, nože nabrousit. A bez dalších prostojů se jede na start první jízdy! Všude plno nepřátel ledových jachtařů. Bruslaři! Je to cháska neposedná, nestačí jim bruslit kolem břehů, ale musí se motat všude. Stovky bruslařů, kam jen oko dohlédne. Tohle zavání průšvihem. Ne nadarmo musí být všichni jachtaři pojištěni. Je to maso. „Vůbec si neužijeme jachtingu, pořád musíme hlídat bruslaře, předvídat jejich chování a snažit se jim neustále vyhýbat,“ zaznívá od kormidel. Je to daň za černý led a slunce nad hlavou.

Je odstartováno! Rychlé roztlačení jachty a sprint po ledě. Kdo urve první pozici, sebere i vítr. A je to tady hned v první rozjízďce, to čeho jsme se obávali, střet s bruslařem. Je to rána. Bruslař letí doleva, jachta doprava. „Je to dobrý, nic se mu nestalo.“ Jen krev na hlavě a otřes mozku. Jakub Zobač potvrdil roli papírového favorita a po třech okruzích projíždí kolem cílového bodu první. Druhá runda. Přitvrzuje se. Pořádá se hon na Zobače. A znovu. Šílená rána a tentokrát to napasoval neukázněný jezdec s drakem do ledové jachty z boku. Začínáme se bát a nikomu není do zpěvu. Po krátké poradě se rozhoduje o přestávce v rozjízďkách. (Oficiální stanovisko redakce: Ledová plocha je všech. Ale určitá regulace zimních sportů je potřeba. Třeba ze strany obce. Bruslení 20m od břehu, nebo jen v určené lokalitě. Nebo sobota jachty a neděle bruslaři. Řešení by se jistě našlo, i když se jeví jako obtížně realizovatelné. Protože nebude dlouho trvat a dočkáme se smrti na jezeře. A to není věštění z koule. To je bohužel zcela předvídatelná skutečnost. Pravidla pro užívání plochy jezera v zimě prostě chybí).


Chlapi jsou machři, berou nás do jachty a letíme s větrem o závod do klubovny. No s větrem o závod. Prý se jen suneme. Ale my máme pocit, že letíme. Je to nádhera svištět kousek nad ledem a pozorovat plachtu, kterak se nadouvá k prasknutí. „Kolik vážíš??“ Zalžu že devadesát, bojím se vysazení uprostřed ledové pustiny. Ve skutečnosti to bude asi o 5 kg víc. „Jo to je dobrý, já mám 125, to ještě jachta přežije,“ uklidňuje sebe i mě ledový vlk Martin Harcuba. Krb v klubovně sálá. Klobásy se hřejí v hrnci a my nasloucháme historkám z ledu. „Kluci, dejte si taky. Ale tácek vám nedáme. Jest-li jseš poctivej nebude tě to pálit.“ Beru horkou klobásu do zmrzlé ruky a necítím nic. Buď jsem poctivý a nebo mi ruce zmrzly. Tipuji to na to druhé …

Po krátké pauze se jede znovu na start. Je to skoro zázrak, ale do setmění se odjede všech pět rozjížděk, nejhorší se škrtá. I navzdory značnému množství bruslařů. A tentokrát bez incidentů. V páté rozjížďce chybuje matador Ptašnik. Špatně si spočítal okruhy a při průjezdu do posledního kola slaví a radostným řevem dává najevo, že vyhrál. Ale to je omyl. Ztrácí rychlost a než zjistí svoji chybu, letí před něj Vacula se Zobačem. Přišel tím o druhé místo celkově. Dnes jelo 12 lodí z 22 u nás aktivních ledařů. Slunce se kloní k západu a po vyhlášení výsledků je konečně čas na něco pořádně ostrého na zahřátí. „Tak co? Druhej flek není špatnej ne? Po té 12 hodinové cestě ze Švédska to jde,“ loučí se s námi Jakub Zobač. Nakonec to s tou roztrženou pr.elí mrazem nebude tak horké. Hoši děkujem!

Výsledeky:

1. Martin VACULA CZ 92 (4) 1 1 1 1 4
2. Jakub ZOBAČ CZ 99 1 (3) 3 3 2 9
3. Vladislav PTAŠNIK CZ 112 (3) 2 2 3 3 10