JIRÁSEK VYSBÍRAL TROFEJE

– NOVÁ TELIB, 1.10. 2011 (can) – 8. ročník vozatajských závodů, známých jako Den koní v Nové Telibi nesl letos jméno po svém zakladateli. Hobby soutěže uspořádané na konec sezony se zúčastnilo 35 koňských spřežení ve čtyřech kategoriích. Zdeněk Jirásek se přihlásil do tří a do bohaté sbírky v Karose na přepravu koní si odnesl tři zlaté poháry a tři basy zlatého moku za první místa. Ještě pár ročníků a v Telibi ho mohou čekat s Neoplanem.

Jste-li závodní kůň, nemůžete si dovolit sebemenší chybu při krouhání zatáček. Stínidla si proto nechával nasadit každý čtyřnohý profesionál. Ze soustřední ho pak nevytrhávaly okolní ruchy od rodin pojídajících zlevněný gulášek za 40 Kč nebo zvědavé pohledy psů.

Národní hřebčín Kladruby vyslal na závody tři kočáry. Jiří Nesvačil jun. (na snímku) v sedle tahal za otěže čtyř koní.  V první jízdě měl smůlu, jeden z jeho zvířecích svěřenců se zamotal do postroje předního páru koní. Vyprostit ho museli přísedící (ve čtyřspřeží jezdí dva). Zdržení bylo i díky penalizaci obrovské. V druhém kole předvedl Nesvačil velkou stíhací jízdu. Mezi stromy manévroval se soupravou o délce náklaďáku obratně, jako by řídil užovku. Jeho čas byl suveréně nejlepší, dravá jízda byla na úkor několika chyb. Přesto se dokázal vmáčknout na druhé místo.

Jezdec je povinen držet bič v ruce po celou dobu jízdy. Přísedící je v tomto sportu důležitým členem posádky. Musí bezpodmínečně znát trasu, aby rychle poradil dezorientovanému jezdci ve šmodrchanici branek. Branky jsou jen o 10cm širší než kočár. Pokud by kočár nesměřoval mezi branky, přísedící jej rozhoupe a ve správný moment trhem hodí do správné stopy.

Výcvik koně k soutěžnímu tahání kočáru trvá rok až dva. „Nejoblíbenějším plemenem jsou lipicáni, já ale věřím kladrubákům,“ prozrazuje mi majitel tohoto koně. V zápětí si mě proklepne, jestli bych ho nechtěl koupit. Načež výmluvně ukazuji prázdné kapsy svých šortek.

Po závodě je nálada uvolněná. Kůň kočár i jezdec jsou naloženi dobře jako hermelín. Závodní kočár se dá pořídit od 100 do 300 tisíc korun, ovšem chce to dva.

Výsledky:

Dvojspřeží pony: Zdeněk Jirásek, Martin Kaplan, Josef Jonáš

Jednospřeží: Alena Brixová, Libor Kurka, Petra Dušková

Dvojspřeží: Zdeněk Jirásek, Jaroslav Kohout, Pavel Groul

Čtyřspřeží: Zdeněk Jirásek, Jiří Nesvačil jun., Jan Jelínek