ŠTYBAR SVĚTOVÝM ŠAMPIONEM!

– TÁBOR, 31.01. 2010 (syn) – Česká republika má po devatenácti letech zlato z Mistrovství světa v cyklokrosu mezi elitou. Postaral se o něj suverénním způsobem Zdeněk Štybar na světovém šampionátu v Táboře. Štybara potkal hned v prvním kole defekt, přesto své soupeře nečekaným způsobem deklasoval. Ve čtvrtém z devíti okruhů nastoupil, nikdo se ho neudržel a sólovou jízdou mířil za titulem, který přidal k dvěma zlatým z kategorie do 23 let.

Na zasněžené domácí trati udělali českým příznivcům radost i další reprezentanti. Vedle čtvrtého Bíny se do elitní desítky dostali ještě šestý Martin Zlámalík a osmý Radomír Šimůnek. Po Štybarově defektu převzal vedení ve druhém okruhu Šimůnek mladší, na kterého se dotáhli Vantornout, Nijs, Švýcar Christian Heule, Francis Mourey z Francie a další Belgičan Kevin Pauwels. Toho ale postihl pád, znervózněl a rychle se propadl. Až kolem patnáctého místa jezdil obhájce zlata z loňského roku a jeden z největších favoritů Niels Albert. Belgičanovi zledovatělý povrch neseděl a v sedmém kole odstoupil. Od čtvrtého kola se za Štybarem zformovala skupina ve složení Nijs, Vantornout, Heule a nečekaně skvěle jedoucí Bína, v těsném závěsu za nimi byli Šimůnek a Zlámalík. V polovině závodu měl Štybar již náskok 20 sekund, ze skupiny pronásledovatelů odpadl Heule. V cíli šestého kola vedl Štybar o půl minuty a diváci kolem tratě jej neustále hnali k co nejlepšímu výkonu.

V sedmém kole setřásl Vantornout nejen Bínu, ale překvapivě i Nijse. Z náskoku českého lídra sice začal ukrajovat sekundy, ale bylo to především tím, že Štybar při vědomí náskoku neriskoval a jel na jistotu. V posledním kole si Bína a Nijs vzájemně zkoušeli odjet, ale marně. V jednu chvíli Bína získal asi desetimetrový náskok, ovšem zkušený Belgičan se na něj dotáhl a ještě před nájezdem do cílové rovinky se dostal před něj. Bína, jenž v roce 2001 v Táboře získal zlato mezi juniory, se ještě pokusil ve spurtu Nijse předstihnout, ale ten jeho nápor bezpečně odrazil.

Český reprezentant Tomáš Paprstka vyhrál na cyklokrosovém mistrovství světa závod juniorů. Ve spurtu porazil Francouze Juliana Alaphilippa, další domácí jezdec Matěj Lasák skončil čtvrtý. V kategorii do 23 let dominovali Poláci: vyhrál Pawel Szczepaniak před svým bratrem Kacperem, nejlepším z českých jezdců byl Jiří Polnický na 15. místě.Paprstka ujel soupeřům v třetím kole. Belgičan Vermeersch se jej sice snažil udržet, jenže přitom spadl a zbrzdil i další jezdce. Český junior tak rychle získal náskok, avšak hlavně jezdci z Nizozemska se s tím nehodlali smířit. Trojice mladíků v oranžových dresech českého lídra stíhala, ale marně. V posledním kole se na Paprstku dotáhl francouzský cyklokrosař Alaphilippe, držel se za ním a čekal na šanci ve spurtu. Do cílové rovinky vjeli těsně za sebou, domácí reprezentant však ve finiši vedoucí pozici udržel. „Určitě je to můj největší úspěch v kariéře. Je to super pocit vyhrát v domácím prostředí, ani jsem to popravdě nečekal. Doufám, že takových výsledků bude více a i na horských kolech,“ řekl novinářům Paprstka. Naposledy český junior vyhrál mistrovství světa před devíti lety, kdy se o medaile bojovalo taktéž v Táboře. Tehdy zvítězil Martin Bína. Dosud poslední českou medailí v této kategorii pak byl předloňský bronz Lubomíra Petruše z Trevisa.

Poláci byli v „třiadvacítce“ dokonce blízko triumfu v podobě zisku kompletní sady medailí. Ještě do posledního kola vjížděl Marek Konwa na třetí pozici, půl kilometru před cílem ale spadl a klesl na páté místo. K největším favoritům přitom patřili jiní, především Belgičan Tom Meeusen neměl prakticky po celou sezonu v terénu konkurenci. Opět se ale potvrdilo, že jezdci z Belgie i z Nizozemska za hranicemi na své suverenitě hodně ztrácejí, ani zmrzlý podklad rozhodně není jejich oblíbeným. Od českých cyklokrosařů se v tomto závodu příliš nečekalo a jezdci v červenomodrobílých kombinézách se také hned po startu z popředí pelotonu vytratili. V průběhu závodu se Polnický posunul na 12. místo, v závěru mu však došly síly a klesl na patnáctou pozici.

Tisková zpráva:

Polští bratři Szczepaniakové na lednovém mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře dopovali!
Starší Pawel, který původně šampionát v kategorii do 23 let vyhrál, nesmí závodit osm let, jeho mladší bratr Kacper potom čtyři roky. Verdikt vynesla disciplinární komise Polského cyklistického svazu. Tresty jsou vysoké, protože nejde o první dopingový prohřešek obou bratrů. Pawel Szczepaniak už si odpykal roční zákaz závodění za pozitivní nález testosteronu v roce 2006, Kacper byl v roce 2007 diskvalifikován z polského šampionátu kvůli požití povzbuzujícího prostředku Niketamid. Podle polských médií bylo polehčující okolností, že se Szczepaniakové k užití Erytropoetinu přiznali a proto je disciplinární komise potrestala nejnižšími možnými tresty. Pawlovi hrozil doživotní zákaz startů. Hříšníci se mohou proti rozhodnutí odvolat.

Česká cyklokrosařka Kateřina Nashová obsadila na MS v Táboře po několika pádech čtvrté místo. Titul obhájila Nizozemka Marianne Vosová, která získala třetí zlatou medaili v kariéře. Stejně jako před rokem v Hoogerheide vybojovala stříbro Němka Hanka Kupfernagelová, čtyřnásobná šampiónka, která si dojela pro jubilejní desátou medaili na MS. Bronz patří vítězce Světového poháru Daphne van den Brandové z Nizozemska.