LYŽAŘSKÝM STŘEDOBODEM SVĚTA BYL NA DVA TÝDNY LIBEREC

– LIBEREC, 01.03. 2009 (syn) – FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci probíhalo od 18. února do 1. března 2009. Za celou dobu konání ho navštívilo 170 730 lidí. Skokanská část probíhala v ještědském areálu, běžecká ve Vesci. Konalo se celkem 20 závodů, kterých se zúčastnilo dohromady 589 závodníků z 61 zemí a z nichž si reprezentanti ČR odnesli pouze jedno stříbro, které získal Lukáš Bauer na 15 kilometrové distanci.

Dlouho před šampionátem se spekulovalo, zda vůbec bude sníh. Svatý Petr to za všechny nakonec vyřešil po svém. Zasypal Liberec takovou dávkou sněhu, že kalamitu muselo zdolávat i vojsko. Skokanský i běžecký areál a vůbec celá organizace byla skvělá. To že jsme urvali jen jednu medaili bylo trochu zklamáním. Ale nešlo ani tak o medaile. Šlo o skvělé bitvy ve stopě a těch bylo vrchovatě.

Česká výprava získala jedinou medaili z lyžařského mistrovství světa v Liberci: Lukáš Bauer vybojoval stříbro. Jednatřicetiletý reprezentant však sahal po zlatu, na trati 15 kilometrů klasicky vedl ještě kilometr před cílem. Nakonec za vítězným Andrusem Veerpalem z Estonska zaostal o šest vteřin. Osmatřicetiletý Veerpalu porazil Bauera na stejné trati i na olympiádě v Turíně. Bronz si z Vesce odveze Fin Matti Heikkinen, jenž na vítěze ztratil 16 sekund. „Ten poslední kilometr byl hodně náročný. Už jsem neustál ten jeho nástup. Jsem mrtvý, ale šťastný,“ řekl Bauer těsně po dojezdu České televizi.“ Andrus měl v závěru víc sil, je zkušenější,“ dodal k souboji se svým osudovým soupeřem stříbrný muž dnešního závodu, který na MS vybojoval svou vůbec první medaili.

Bauer si pochvaloval i lyže, jel jako jeden z mála na takzvaných mikrokontaktech, které se nemažou voskem. „Na začátku jsem ten nejprudší kopec sice nemohl vyjet ve stopě, ale lyže mi fungovaly skvěle, bylo to super,“ vykládal. V závěru prý trpěl jako nikdy. „Bolela všechna kola, ale třetí bolelo nejvíc, tam jsem ztratil náskok,“ řekl. „Poslední dva kilometry, to bylo utrpení,“ přiznal. Bauer si v těžkých podmínkách a za hustého sněžení od počátku udržoval vedení právě před Heikkinenem, na nějž měl ve třetině trati až sedmisekundový náskok. Od poloviny patnáctikilometrové trasy však ukazoval své kvality Veerpalu. Zkušený osmatřicetiletý Estonec začal náskok vedoucí dvojice stahovat a na desátém kilometru byl už druhý za Bauerem. V dramatickém závodě se pak olympijský vítěz z Turína poprvé dostal do vedení na metě 13,15 kilometru, ale pouze o tři desetiny před českým favoritem. Bauer si sice na dalším mezičase vzal pozici lídra zpět, ale v posledním kilometru už na Estonce nestačil. Vítězi bylo trochu líto, že Bauerovi zkazil zlaté plány. „Ještě navíc, když závodil doma. Ale třeba se mu to podaří pozítří,“ zmínil s úsměvem skiatlon. „Já jsem chtěl vyhrát a přizpůsobil jsem tomu celou sezonu,“ řekl na tiskové konferenci osmatřicetiletý dvojnásobný olympijský vítěz a nyní i mistr světa.

EST 39:25.1 10.52

Sprinty se na mistrovství světa staly oslavou lyžování. V mužské kategorii se na start 1,6 Km trati postavilo 135 závodníků! Včetně všech exotů z Venezuely, Keni, Nepálu či Peru. Ti pojali lyžování jako slavný Októbrfest a slavili a slavili, že konečně vidí sníh. Jediný kopeček na trati sjížděli pluhem. Zatáčka před cílovou rovinkou byla tak prudká, že většina z nich končila v závějích a někdo i v kotrmelcích. Jen namátkou poslední v cíli Cesar Baena z Venezuely to jel 6:32,17 min. což je víc než dvakrát déle než vítězný Nor Hattestad. To by už skoro obešla babička s nůší klestí na zádech …

Sprint žen (1,3 km volně):
1. Follis (It.) 2:39,3, 2. Randall (USA) -0,6, 3. Muranen (Fin.) -0,7, 4. Matvějevová (Rus.) -1,7, 5. Ingemarsdotter -3,8, 6. Olsson (obě Švéd.) -5,9, …47. Nývltová -12,42, 51. Erbenová (obě ČR) -13,90 – nepostoupily do čtvrtfinále.

Muži (1,6 km volně): 1. Hattestad (Nor.) 3:00,8, 2. Kjölstad (Nor.) -0,4, 3. Morilov (Rus.) -1, 4. Cologna (Švýc.) -2,1, 5. Hellner (Švéd.) -2,3, 6. Razým (Česko) -2,7, … 41. Kožíšek (oba ČR) – nepostoupil do čtvrtfinále.

Skoky na lyžích
Závod mužů – HS 134

1. Küttel (Švýc.) 141,3 b. (133,5 m), 2. Schmitt (Něm.) 140,9 (133), 3. Jacobsen (Nor.) 139,5 (132,5), 4. Schlierenzauer (Rak.) 138,6 (132), 5. Bardal (Nor.) 135,8 (131), 6. Loitzl (Rak.) 132,3 (128,5), 7. Vasiljev (Rus.) 132,1 (129,5), 8. Ammann (Švýc.) 131,7 (129), 9. Koudelka (ČR) 131,4 (128), 10. Morgenstern (Rak.) 130,4 (128), …19. Janda 120,0 (122,5), 27. Hlava 111,7 (119), 38. Vaculík (všichni ČR) 102,9 (115,5).

Todd Lodwick (USA) si z Liberce odváží dvě zlaté medaile! A to ještě útočil na třetí v družstvech, ale celé snažení mu zkazil kolega z mančaftu. Člen týmu amerických sdruženářů Bill Demong byl před svým skokem tak zmatený, že nenašel startovní číslo. Bez něj ho rozhodčí na můstek nepustili. Krátce po diskvalifikaci nešťastný závodník číslo objevil zastrčené pod kombinézou …